Както вече съобщихме, прокуратурата иззе 20 картини, представляващи културно-историческа ценност от централния офис на КТБ. Те са част от общо над 300 произведения на изкуството, които са запорирани от съда. Картините са толкова ценни, че експерти ги определят като част от националното богатство.
Акцията на Прокуратурата започна рано сутринта. Тя е в рамките на разследването срещу Цветан Василев за длъжностно присвояване в особено големи размери във връзка с фалита на КТБ. По обяд под полицейска охрана картините бяха натоварени в микробус.
Георги Георгиев, упълномощен от Цветан Василев за личното му имущество, заяви пред БНТ: ”След две входирани писма от септември насам – никакъв отговор ни от квестори, ни от съд, ни от прокуратура, в един момент днес разбираме, че започват да изнасят, както казват те, лично имущество на Цветан Василев.”
Картините първоначално поеха към Националната художествена галерия, където трябваше да бъдат съхранявани. Експерти от Министерството на културата обаче провериха помещенията и прецениха, че не са достатъчно сигурни за толкова скъпи произведения. Експерт от Министерството на културата коментира защо не е подходящо с отговора: "Защото няма подходяща охрана.”
Експертите отказаха да разкрият къде ще закарат картините, охраняваният микробус стигна до Националния исторически музей, показа Българската национална телевизия. Там 20-те ценни произведенията бяха преместени в зала с шестстепенна система за сигурност. Смята се, че това е било едно от убежищата на Тодоро Живков. Сред творбите има картини на Дечко Узнов, Енчо Пиронков, Борис Денев, Генко Генков, Христо Кабакчиев, Лика Янко и Димитър Казаков.
Проф. Божидар Димитров, директор на Националния исторически музей, каза: ”Ще приемем и останалите, между които имало скулптури, колекции от златни монети и прочие. Засега нямам опис на тези неща.”
Иззетите днес произведения са дело на български художници и са с изключителна стойност. За да отговаря на изискванията за културно-историческа ценност, една картина принципно трябва да е на “възраст” над 50 години и да струва над 300 хиляди лева.
Още от Култура
Георги Господинов присъединява към дългия си списък международни отличия още една награда
Писателят получи Голямата награда за литература на Софийския университет
Бурни аплодисменти за Джон Малкович, залата в Народния театър е пълна
Благодаря ви за подкрепата, сподели преди това директорът Васил Василев пред събралите се около театъра
Камбаните на "Нотр Дам" отново огласиха Париж - за първи път след пожара през 2019 г.
От 7 до 8 декември ще се проведат церемонии за повторното откриване на катедралата