Ще започна с една дума, с която свикнахме - оставка, каза за БНТ в предаването за култура езиковедът проф. Владко Мурдаров. Погледене всички възможни плакати, лозунги и т.н. Навсякъде думата се пише правилно. Обаче в последните седмици настъпи една промяна в изговора - кой знае защо, хората започнаха да изговарят "отставка". Вкарват най-неочаквано едно "т" зад "о"-то. Така че, като ще си говорим за оставка, да бъде без "т", посъветва Мурдаров
Вчера много внимателно проследих всичко, което се говореше в парламента, каза още той. Направи ми впечатление изговорът на едно числително име. Толкова много се говори за това "Четиридесет и второ" Народно събрание. Вчера обаче даже от парламентарната трибуна се чу "Четирийсетото". Наистина някои хора употребяват тази дума, но тя не е книжовна и не би трябвало да се употребява. Вярно, в предишните речници, даже в правописния речник от 2002 г., сме записали като възможна форма за записване "четирийсет", но ударението не трябва да бъде върху тази форма, коментира той и обясни, че в официалния правопесен речник е записано, че като начин на писане и изговр числителното е "Четиресет".
Ще чуем и едно друго числително, продължи проф. Мурдаров. Под влиянието на устната реч може да се казва и "двайсет", вместо "двадесет". Когато говорим "двадесет", звучи маниерно, все едно ми казваш: аз знам как се пише. Но в говорната реч се употребява "двайсет", "трийсет". "Двадесет", "тридесет", "четиридесет" е едно по-старо състояние на езика, обясни езиковедът.
Още от Култура
Георги Господинов присъединява към дългия си списък международни отличия още една награда
Писателят получи Голямата награда за литература на Софийския университет
Бурни аплодисменти за Джон Малкович, залата в Народния театър е пълна
Благодаря ви за подкрепата, сподели преди това директорът Васил Василев пред събралите се около театъра
Камбаните на "Нотр Дам" отново огласиха Париж - за първи път след пожара през 2019 г.
От 7 до 8 декември ще се проведат церемонии за повторното откриване на катедралата