24 Ноември, 2024

Започват разкопките в търсене на костите на Мигел де Сервантес

Започват разкопките в търсене на костите на Мигел де Сервантес

Испански учени започват разкопки в мадридски манастир с надежда да открият останките на писателя Мигел де Сервантес, съобщи Асошиейтед прес. Проектът е с бюджет 100 000 евро. Резултатите ще станат известни до края на годината. Сервантес умира разорен в Мадрид като момче за всичко на Тринитарианския манастир. Когато писателят се преселва в столицата през 1606 г., той вече е издал романа си, който променя испанската литература. Макар и книгата му да има успех, тя не му носи признание и той е известен като войник. Ранен е в бой, пленен е в Алжир, залавят го турски пирати, завзели кораба, с който се връща в Испания. Тринитарианският орден преговаря за освобождаването му и помага да бъде платен откупът, който разорява семейството му. Затова Сервантес става момче за всичко към манастира от благодарност. Той живее в квартала с тесни улици и малки къщи, който днес се нарича "Барио де лас летрас" ("Литературен квартал") в чест на великите си обитатели. Там са живели също Лопе де Вега, Франсиско де Кеведо и Луис де Гонгора наред с много други хора на изкуството. Създателят на Дон Кихот е погребан в този квартал през 1616 г. в църквата на Тринитарианския манастир. След години тя е разширена, но размерите й пак остават скромни. Точното място на гроба му е неизвестно. Според Фернандо Прадо, историка, който ръководи проекта, само петима души са погребани там. 

"Знаем, че той е погребан там - каза Прадо. - От историята знаем също, че църквите никога не изхвърлят костите. Те могат да ги преместят под друг покрив, ако е необходимо. Никой обаче не би посмял да ги изхвърли в обща костница". 

Първата фаза на изследването е разкопки с помощта на радар. Тя ще покаже дали теренът е променян. Резултатите от нея ще са готови след месец. След това ще се включи именитият испански антрополог и съдебен медик Франсиско Ечеберия, участвал в аутопсията, потвърдила самоубийството на бившия чилийски президент Салвадор Алиенде. Идентификацията ще е последната и вероятно най-деликатна част от процеса. Намерените кости може да са смесени. Тъй като Сервантес няма живи наследници, ДНК анализът няма да доведе до никъде. 

Изследването ще използва портретите на писателя, както и написаното от самия него малко преди да умре, че е имал само шест зъба. Най-показателни обаче ще са следите от бойните рани. През 1571 г. писателят е ранен в битката за Лепанто между Свещената лига и Османската империя. Той има три рани от мускет - две в гърдите и една в ръката. Макар и в исторически документи да се споменава "едноръкият от Лепанто", лекарите не ампутират ръката му. Сервантес обаче не може да я ползва. Ако костите на Сервантес бъдат открити, те ще бъдат върнати в църквата и препогребани там, но с плакет с неговото име .

Сподели:

Георги Господинов присъединява към дългия си списък международни отличия още една награда

Писателят получи Голямата награда за литература на Софийския университет

Бурни аплодисменти за Джон Малкович, залата в Народния театър е пълна

Благодаря ви за подкрепата, сподели преди това директорът Васил Василев пред събралите се около театъра

Камбаните на "Нотр Дам" отново огласиха Париж - за първи път след пожара през 2019 г.

От 7 до 8 декември ще се проведат церемонии за повторното откриване на катедралата