11 Март, 2026

Културен преврат: Тръмп превзе Центъра за изкуства "Кенеди" и добави името си към него

Културен преврат: Тръмп превзе Центъра за изкуства "Кенеди" и добави името си към него

Снимка: ЕПА/БГНЕС

След масови чистки и самоназначение за председател, Доналд Тръмп сложи името си до това на Джон Кенеди, докато продажбите на билети се сринаха наполовина

Бордът на настоятелите на Центъра за сценични изкуства "Джон Ф. Кенеди" е гласувал промяна на името на институцията на "Тръмп-Кенеди център", съобщи говорителят на Белия дом Каролайн Ливит. Според нея решението е било взето единодушно, но вотът няма да доведе до официална промяна на името, тъй като по закон центърът е обозначен като "John F. Kennedy Center for the Performing Arts", а правомощието за преименуване е в ръцете на Конгреса, пише "Ню Йорк Таймс".

Конгресменът от Демократическата партия Джойс Бийти от Охайо, която по право има място в борда, заяви в социалните мрежи, че по време на заседанието е била заглушена и не ѝ е било позволено да изрази несъгласието си с предложението.

Решението на борда идва на фона на поредица от инициативи на президента Доналд Тръмп и неговите съюзници в Конгреса, насочени към преименуване на части или на целия културен комплекс. По-рано тази година републиканци в Камарата на представителите внесоха предложение Оперният театър да бъде кръстен на първата дама Мелания Тръмп, а друг законопроект предвиждаше цялостно преименуване на институцията на "Donald J. Trump Center for the Performing Arts".

Гласуването е поредният ход в усилията на Тръмп да преобрази "Кенеди център". В началото на годината той освободи назначените от предшественика си Джо Байдън членове на борда и се самоназначи за негов председател. Оттогава в центъра са извършени мащабни кадрови промени - десетки служители са били уволнени или са напуснали, а ръководни постове са заети от хора извън традиционните културни среди. По данни на отдела "Човешки ресурси" персоналът е намалял с около 30 процента.

Финансовите резултати също са се влошили. Според вътрешни данни за продажбите, с които разполага Ню йорк Таймс, през една типична седмица през октомври продажбата на билети е била с около 50 процента по-ниска в сравнение със същия период на предходната година.

В борда на настоятелите влизат редица близки до Тръмп фигури, сред които началникът на кабинета на Белия дом Сюзи Уайлс, главният прокурор Пам Бонди, втората дама Уша Ванс, Дан Скабино, Илейн Чао и Ричард Гренел, който е назначен за президент на "Кенеди център".

Тъй като Доналд Тръмп е председател на борда, той би имал право да гласува за преименуването на институцията на свое име. Не е ясно дали е участвал в гласуването. Малко след това той заяви пред журналисти, че е бил изненадан от решението. "Бях поласкан. Бордът е изключително уважаван и за мен това беше изненада", каза Тръмп в Белия дом.

Сподели:

Коментари (0)

Независими дейци създават Асоциация на креативните театрални агенции

Независими дейци създават Асоциация на креативните театрални агенции

В новото обединение АКТА влязоха Артвент, Арт Билет, База Х, Брейк А Лег, Контраплан, Опшън Би и Фери Арт, с председател Велизар Величков

„Две сватби“ на Златю Бояджиев и рядко платно от Жул Паскин водят на аукциона в София

„Две сватби“ на Златю Бояджиев и рядко платно от Жул Паскин водят на аукциона в София

Пролетния аукцион 2026 на Artmark България събра ценни произведения на българското изкуство, модернистични шедьоври и е със силно присъствие на съвременна живопис

ЖИВЯХ ЛИ – роман за трагичната съдба на българската интелигенция

ЖИВЯХ ЛИ – роман за трагичната съдба на българската интелигенция

Чрез съдбата на своите герои книгата напомня, че тоталитаризмът не се поддържа само от фанатици. Той се поддържа и от обикновени хора, които предпочитат сигурността пред противопоставянето