15 Януари, 2026

WSJ призова Байдън да изгони руския посланик и руските журналисти

WSJ призова Байдън да изгони руския посланик и руските журналисти

В отговор на ареста на Евън Гершкович

Американският вестник The Wall Street Journal призова администрацията на президента Джо Байдън да експулсира руския посланик и всички руски журналист и в отговор на ареста на Евън Гершкович, кореспондент на изданието в Русия.

В статия на WSJ по темата се казва, че сега руският президент Владимир Путин носи отговорност за здравето и сигурността на журналиста, а администрацията на Байдън е задължена да настоява за неговото освобождаване.

"ФСБ е приемничка на КГБ от времето на студената война, където Путин е усвоил жестоките си методи", пише изданието.

The Wall Street Journal отхвърля обвиненията в шпионаж, с които руските власти оправдаха ареста на Гершкович. Екипът на вестника напомня, че кореспондентът е работил в Русия много години и ФСБ можеше отдавна да го експулсира, ако наистина го смята за шпионин. Със задържането му Русия иска да постави САЩ в неловко положение и да сплаши чуждестранната преса, се казва още в публикацията.

"Гершкович беше арестуван няколко дни след като подписът му се появи под разобличаваща статия за упадъка на руската икономика. Кремъл не иска тази истина да бъде разкрита. Арестът може да е предприет и в отговор на повдигнатите през миналата седмица обвинения от Министерството на правосъдието на САЩ срещу Сергей Владимирович Черкасов. Руският гражданин беше обвинен в различни престъпления, свързани с мошеничество.“ – напомня изданието.

„Г-н Путин често взема заложници, за да може след това да ги размени срещу руснаци, извършили престъпления в САЩ", се казва още в статията.

"Първото задължение на правителството на САЩ е да защитава своите граждани, твърде много правителства сега смятат, че могат безнаказано да арестуват американци и да ги пращат в затвора", се казва в статията.

Превод Faktor.bg

Сподели:

Коментари (0)

Фан дер Лайен отново пред вот на недоверие

Фан дер Лайен отново пред вот на недоверие

В рамките на 6 месеца това ще бъде четвъртия вот, пред който ще се изправи председателят на Европейската Комисия

Кристалина Георгиева пристигна в Киев за срещи на високо ниво

Кристалина Георгиева пристигна в Киев за срещи на високо ниво

До този момент не са дали подробности за целта на посещението на шефа на МВФ

Билет за ада: Руски "красавици" вербуват бедняци да се бият за Русия срещу 3000 долара

Билет за ада: Руски "красавици" вербуват бедняци да се бият за Русия срещу 3000 долара

Разследване на Би Би Си разкри как бивши учителки и "дигитални сирени"в Telegram привличат чужденци за пушечно месо на фронта в Украйна