Няма разногласия между Косово и Северна Македония. Издигаме сътрудничеството на още по-високо ниво.
Това заяви премиерът на Косово Албин Курти на междуправителствена среща с македонския министър-председател Християн Мицкоски, която се провежда в Прищина.
„През тези години сме подписали над 50 споразумения и меморандуми, които още повече ни сближиха един с друг. Но това, на което трябва да наблегнем повече, е тяхното пълно и прецизно изпълнение.“ - посочи Курти.
Косовският премиер подчерта, че и двете държави вярват в принципите, които са в основата на НАТО.
„Нашите две републики имат много общи неща, но това, което стои над останалите, е стремежът да се присъединим към Европейския съюз и да допринесем за международния мир чрез Северноатлантическия съюз“, добави той.
Днес Скопие и Прищина ще подпишат два меморандума и протокол в сферите на енергетиката, образованието и улесняването на свободното движение.
„Добрите отношения между нашите две страни се отразяват и в продължаващото нарастване на търговията, която достигна над 432 милиона евро през 2023 г. – забележително увеличение от 52% спрямо 2019 г.“, каза още Албин Курти.
Македонският министър на здравеопазването и вицепремиер Арбен Таравари (от албански произход) каза в интервю за "Албениън пост", че отношенията между Косово и Северна Македония "са по-добри от всякога" и че те работят за "издигането на сътрудничеството на още по-високо ниво".
Лидерът на Демократичния съюз за интеграция /ДСИ/ Али Ахмети обаче призова Курти да разговаря с Мицкоски "за проблемите на албанците в страната (Северна Македония - б. р.)".
Ахмети изрази загриженост относно неспазването на Охридското споразумение от страна на кабинета в Скопие. /БГНЕС
Още от Свят
О'Брайън: Дейността на сръбската NIS е приемлива само ако руският дял в собствеността ѝ е нула
Условието на Вашингтон е "да няма изтичане на пари от NIS към Русия"
Киев е предложил помощ на Фицо за газа, той високомерно отказал
Европейските партньори са предупреждавали словашкия премиер да се подготви за спиране на транзита на газ през Украйна
МВФ прогнозира растеж на световната икономика през 2025 г., но в ЕС той може "да спре"
Очаква се глобалният растеж през 2024 г. да е на равнището от 3,2%