5 Декември, 2025

Курти: Сърбия разработва военни планове за анексиране на част от Косово

Курти: Сърбия разработва военни планове за анексиране на част от Косово

Албин Курти

Сърбия трябва да бъде наказана заради нападението в Банска

Министър-председателят на Косово Албин Курти поиска Сърбия и терористите, извършили нападението срещу полицията в село Банска, да бъдат наказани.

„Важно е след терористичната атака в Сърбия да не продължаваме, сякаш нищо не се е случило, трябва да има последствия за това поведение и всички извършители трябва да бъдат подведени под отговорност за участието в тази терористична атака на север“, каза Курти, цитиран от "Албениън пост".

„Най-важният въпрос е наказването на нападателите, наказването на нападателите означава наказване на Сърбия, която финансово и военно подкрепи случилото се в Банска и Звечани“, добави той.

По време на речта си Курти подчерта, че преди седмица е доказано, че Сърбия работи по военни планове за анексиране на част от територията на Косово.

„Това показва, че северната ни съседка не се интересува от регионално сътрудничество и членство в ЕС, а има геополитически ориентация, която е в духа на хегемонистични амбиции към съседите“, добави той.

За Курти "е очевидно, че след терористичната атака в Банска от Сърбия и нейните отворени отношения и по-тясно сътрудничество с Русия, има липса на регионално сътрудничество поради различия".

В понеделник премиерът на Хърватия Андрей Пленкович каза, че налагането на мерки срещу Сърбия, заради терористичната атака срещу косовската полиция, е било обсъдено между страните-членки на Европейския съюз.

Говорителят на Европейския съюз Петер Стано подчерта, че разследването е в ръцете на косовската полиция и че те ще решат след края на разследването дали ще санкционират държавата, която стои зад терористичната атака, при която беше убит сержант Африм Бунджаку убит. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Зеленски: Русия трябва да върне още хиляди похитени украински деца

Зеленски: Русия трябва да върне още хиляди похитени украински деца

"Благодаря на президента на САЩ и на първата дама на САЩ за непрекъснатото внимание към този важен въпрос"

Инфлацията в Съединените щати се ускори до 2,8%

Инфлацията в Съединените щати се ускори до 2,8%

Последен ключов отчет за инфлацията преди решението на Фед за лихвите следващата седмица.

Сикорски: На Зеленски короната нямаше да му падне от главата, ако се беше срещнал с Навроцки

Сикорски: На Зеленски короната нямаше да му падне от главата, ако се беше срещнал с Навроцки

Полският министър на външните работи критикува поведението и на двамата президенти – на Украйна и на Полша.