Имаме къс хоризонт на планиране, което е фатално в икономическия процес
"Завършваме годината със сериозен политически хаос и несигурност в икономиката. Политиците правят безумни популистки разходи на фона на наближаващите избори. Има къс хоризонт на планиране, което е фатално в икономическия процес. Влизаме в 2023 г. в среда на несигурност по много линии". Това каза икономистът Кузман Илиев пред Нова нюз.
По думите му в капиталоинтензивните сектори като строителството за 9 месеца има спад с 9% в продукцията. "Кризата влияе на пазара на недвижимите имоти, а оттам започват да се притесняват хората дали ще си запазят работата. Отстъпката за горивата не решава нищо, хубаво е да платиш по-малко, но не е определящо. В един момент можем да имаме дизелова криза, която да касае индустрията и храната. Не знаем дали ще имаме количествата нефт, което да се преработи в рафинерията. Алтернативни количества можем да внасяме от Саудитска Арабия, това изисква логистика. В Европа е в много тежка ситуация заради тавана на цената на нефт, от тази ресурсна война ще страдат обикновените хора", обясни той.
Според него високата цена е по-малкото зло, защото ресурсът може да го няма в бензиностанциите. "Досега 50-60% от дизеловите продукти идваха от Русия. Самите американци си казват, че при тези високи цени и сложната зимна обстановка, може би ще намалят количествата на втечнен газ. Така няма да можем да си заредим газохранилищата в Европа, ще има дефицит около 30 млрд., а може и повече. Влизаме в поредица зими и ще е въпрос на стратегическо мислене да се осигурят количества газ. Катар и Алжир са алтернативата, затова трябва да сме дипломатични с тях", категоричен е Илиев.
Фактор
По думите му в капиталоинтензивните сектори като строителството за 9 месеца има спад с 9% в продукцията. "Кризата влияе на пазара на недвижимите имоти, а оттам започват да се притесняват хората дали ще си запазят работата. Отстъпката за горивата не решава нищо, хубаво е да платиш по-малко, но не е определящо. В един момент можем да имаме дизелова криза, която да касае индустрията и храната. Не знаем дали ще имаме количествата нефт, което да се преработи в рафинерията. Алтернативни количества можем да внасяме от Саудитска Арабия, това изисква логистика. В Европа е в много тежка ситуация заради тавана на цената на нефт, от тази ресурсна война ще страдат обикновените хора", обясни той.
Според него високата цена е по-малкото зло, защото ресурсът може да го няма в бензиностанциите. "Досега 50-60% от дизеловите продукти идваха от Русия. Самите американци си казват, че при тези високи цени и сложната зимна обстановка, може би ще намалят количествата на втечнен газ. Така няма да можем да си заредим газохранилищата в Европа, ще има дефицит около 30 млрд., а може и повече. Влизаме в поредица зими и ще е въпрос на стратегическо мислене да се осигурят количества газ. Катар и Алжир са алтернативата, затова трябва да сме дипломатични с тях", категоричен е Илиев.
Още от България
Самолет на египетските авиолинии кацна извънредно в Горна Оряховица, пътувал е за Румъния
Изпълнявал е полет от Египет до Крайова
Кметът на Тетевен поздрави инж. Емил Максимов по случай 30-годишния юбилей на компания „КАМАКС“
Г-н Максимов благодари за уважението и подаръците, като сподели за успехите, трудностите и предизвикателствата в своята работа през годините
Обвиниха 31-годишния Румен за убийството на Къци, хвърлен от Лъвов мост
Румен е подведен под отговорност по основния член от Наказателния кодекс, който предвижда от 10 до 20 години затвор. С напредването на разследването обаче обвинението му може да бъде променено.