Само двама от седмината предложени от Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет за европейски делегирани прокурори в България, са одобрени от Колегиума на европейската прокуратура. Одобрените са Анна Каменова и Моника Михайлова-Митова. И двете са от Софийската районна прокуратура. Те получават 5-годишен мандат с възможност за още един, съобщи в. "Сега".
Така България отново остава с непопълнена квота за делегирани прокурори, които да работят тук по делата за крупни злоупотреби с европейско финансиране. С новите две попълнения страната ще има 10 делегирани прокурори при квота от 15. Досега Колегиумът не веднъж е връщал български номинации.
В Колегиума на европейската прокуратура от българска страна участва Теодора Георгиева, срещу която у нас започна проверка по мистериозен сигнал от Петьо Петро, известен като Пепи Еврото - бивш следовател, сега издирван обвиняем. Георгиева упорито се спряга и като потенциална кандидатура за главен прокурор.
През февруари т.г. Кьовеши нареди одит на българските делегирани прокурори, за да бъде установено каква е причината те да напускат службата един по един. Междувременно от 1 май напусна трети европейски делегиран прокурор - Ивайло Илиев. Той беше избран за помощник на националния член от България в Евроюст. Преди Илиев постовете си в европрокуратурата напуснаха Елена Попова, която реши да се върне в съда, преди да е изтекъл мандатът ѝ, и Бойко Калфин, който предпочете да стане прокурор във Върховната касационна прокуратура.
Европрокуратурата проведе няколко знакови акции в България. Но засега не може да се похвали с успехи в съда. /БГНЕС
Още от Свят
В Румъния обвиниха Жан-Клод Ван Дам в сексуални отношения с жени, станали жертви на трафик
Твърди се, че действията са извършени в Кан, а актьорът ги е получил като „подарък“ и е знаел, че те са жертви на мрежа от трафиканти
ЕЦБ: Митата на Тръмп ще имат негативен ефект в целия свят
Плътността и трайността на въздействието ще варират в зависимост от обхвата, от продуктите, към които са насочени, от това колко дълго ще продължат, от това дали ще има преговори...
Командващият на ВМС на Украйна разказа как Русия е опитвала да спаси крайцера "Москва"
Огневият удар по кораба е бил съгласуван единствено с висшето ръководство на Украйна, а Силите за отбрана не са били длъжни да го координират със САЩ.