11 Януари, 2026

Кюрдската работническа партия пое отговорност за нападението край Анкара

Кюрдската работническа партия пое отговорност за нападението край Анкара

снимка: БГНЕС

ПКК е призната за терористична организация от Турция, ЕС и САЩ

Кюрдската работническа партия (ПКК) пое днес отговорност за нападението срещу комплекса на турската национална авиокосмическа компания "ТУСАШ" в анкарското предградие Кахраманказан в сряда, съобщи Ройтерс.

Двама са извършителите на нападението - мъж и жена, които загинаха при атаката. Още вчера турският вътрешен министър Али Йерликая каза, че те са били идентифицирани като членове на ПКК.

По време на атака бяха убити петима, а други 22-ма бяха ранени.

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган каза пред журналисти на борда на самолета си на връщане от срещата на БРИКС в Казан, че извършителите са проникнали в Турция от Сирия. Той отново се зарече Турция да ликвидира тероризма в Сирия, и допълни, че Анкара ще продължи борбата с терористите до техния пълно унищожение.

В четвъртък Съветът за сигурност на ООН осъди терористичното нападение срещу „ТУСАШ“ и заяви, че „всички актове на тероризъм са криминални и неоправдани, независимо от техните мотиви и независимо къде, кога и от кого са извършени“, предаде Анадолската агенция. СС на ООН призова всички страни да си сътрудничат „активно“ с Турция и компетентните власти и подчерта нуждата извършителите, организаторите и източниците на финансиране на тероризма за бъдат изправени пред правосъдието.

ПКК е призната за терористична организация от Турция, ЕС и САЩ.

Сподели:

Коментари (0)

САЩ тайно прехвърлиха на Украйна най-новата система ПВО за унищожение на дронове

САЩ тайно прехвърлиха на Украйна най-новата система ПВО за унищожение на дронове

Вероятно става въпрос за тестване на напълно нова разработка в реални условия

След Мадуро идва ред на Кастро: Тръмп плаши Куба с петролно ембарго и Рубио на власт

След Мадуро идва ред на Кастро: Тръмп плаши Куба с петролно ембарго и Рубио на власт

Белият дом затяга примката около Хавана: След ареста на Мадуро, Вашингтон спира петрола за острова и чертае ново бъдеще с Марко Рубио

Зеленски намекна за "нови операции", които Русия ще усети

Зеленски намекна за "нови операции", които Русия ще усети

По думите му действията на Украйна включват дълбоки удари и специални мерки, насочени към отслабване на способността на окупаторите да продължат войната