30 Август, 2026

КЗК подхваща заведенията на летище "София", има съмнение за "злоупотреба с господстващо положение"

илюстративна снимка: БГНЕС

В публичното пространство има достатъчно информация и сигнали за значително по-високи цени на кафе, бутилирана вода, безалкохолни напитки и хранителни продукти на територията на столичното летище в сравнение с цените на други европейски летища

Комисията за защита на конкуренцията започва предварително проучване на цените на цените на храните и напитките, предлагани в търговските обекти на територията на Летище „Васил Левски“ - София, съобщиха от комисията. Заради редица сигнали антимонополният регулатор иска да разбере дали има злоупотреба с господстващо и съвместно господстващо положение на фирми, опериращи на двата терминала.

В публичното пространство има достатъчно информация и сигнали за значително по-високи цени на кафе, бутилирана вода, безалкохолни напитки и хранителни продукти на територията на столичното летище в сравнение с цените на други европейски летища, посочват от комисията.

Предварителното проучване е част от секторния анализ за цените на хранителните продукти, който КЗК започна още миналата година.

По предварителни данни пазарът на храни и напитки на Летище „Васил Левски“ се характеризира с присъствието на ограничен брой оператори, които управляват значителна част от обектите на двата терминала в партньорство с концесионера на летището, посочват от КЗК. В тази връзка комисията ще извърши задълбочен анализ на пазарната структура, условията за достъп до пазара, начина на формиране на цените и конкурентната среда в съответния сектор.

За целите на анализа ще бъде изискана информация от компетентните държавни органи, концесионера на летището, търговските оператори и други участници на пазара. Комисията ще извърши обстоен анализ на събраната информация, като ще проучи факторите, които влияят върху цените на храните и напитките и дали са налице обективни обстоятелства за техния размер. При наличие на достатъчно данни за нарушения, КЗК ще образува производство по реда на Закона за защита на конкуренцията.

Сподели:
Самолет с 280 пътници, излитащ от Мюнхен, едва не се разби

Самолет с 280 пътници, излитащ от Мюнхен, едва не се разби

Boeing 787, собственост на Vietnam Airlines, е трябвало да излети за Ханой, но пистата не е била достатъчна, за да напусне летището безопасно

Плаж Свети Влас – Изток е отворен за къпане - ще има ли наказани виновни

Плаж Свети Влас – Изток е отворен за къпане - ще има ли наказани виновни

Забраната за влизане в морето беше наложена на 14 август заради замърсяване след авария, която прогони туристите от курорта и едва ли ще ги върне...

В Сицилия предлагат 3 месеца престой с безплатно настаняване и храна, но има едно условие

В Сицилия предлагат 3 месеца престой с безплатно настаняване и храна, но има едно условие

От желаещите се очакват позитивно и инициативно отношение, готовност за работа, както и спазване на реда и хигиенните правила.

Коментари (0)