Има съмнения за извършено нарушение на чл. 15 от ЗЗК и чл. 101 от Договора за функциониране на Европейския съюз (ДФЕС) от страна на редица застрахователни дружества
Комисията за защита на конкуренцията (Комисията, КЗК) влезе изненадващ в офиса на АСОЦИАЦИЯТА НА БЪЛГАРСКИТЕ ЗАСТРАХОВАТЕЛИ (АБЗ), заради проблема със задължителната застраховка "Гражданска отговорност", която извади на протести такситата в цялата страна.
Проверката е предприета във връзка с образувано производство за установяване на евентуално извършено нарушение на чл. 15 от ЗЗК и чл. 101 от Договора за функциониране на Европейския съюз (ДФЕС) от страна на следните застрахователни дружества, предлагащи задължителна застраховка "Гражданска отговорност“ на автомобилистите, осъществяващи таксиметров превоз: "ЗАД ДаллБогг: Живот и Здраве“ АД, ЗК "ЛЕВ ИНС“ АД, "ЗД ЕВРОИНС“ АД, ЗД "Бул Инс“ АД, ЗАД "ОЗК – Застраховане“ АД, "ДЗИ - Общо застраховане“ ЕАД, ЗЕАД "Булстрад Виена Иншурънс Груп“ АД, ЗАД "Армеец“ АД, "Дженерали застраховане“ АД, ЗАД "Алианц България“ АД, ЗК "УНИКА“ АД, "Групама застраховане“ ЕАД, ЗАД "Асет Иншурънс“ АД , ЗАД "Енергия“, ЗД "Съгласие“ АД, "Застрахователно дружество ЕИГ РЕ“ ЕАД и Асоциация на българските застрахователи.
Действията по проверката на място се извършват от служители на КЗК, със съдействието на служители на МВР, след получено съдебно разрешение от Административен съд – София област.
Целта на проверката е да се установи дали застрахователни компании, предлагащи застраховки "Гражданска отговорност“, координирано са определяли цени за клиенти, осъществяващи таксиметров превоз в страната, което потенциално би могло да ограничи или наруши конкуренцията на съответния пазар. След анализ на събраната информация, КЗК ще може да направи обосновано заключение за наличие на евентуално картелно споразумение от страна на предприятия и/или наличие на решения на сдружения на предприятия по смисъла на чл. 15 от ЗЗК и чл. 101 от ДФЕС.
При проверката ще бъдат иззети документи, съхранявани на хартиен носител, както и дигитални копия от документи и кореспонденция, които ще бъдат детайлно анализирани. Предстоящият подробен анализ на събраните документи ще покаже дали са налице достатъчно доказателства за предявяване на твърдения за извършено нарушение на ответните страни. В този случай, същите ще имат възможността да упражнят правото си на защита чрез достъп до събраните материали и доказателства, право да представят възраженията си и право да бъдат изслушани в открито заседание на КЗК, в случай че заявят това. След приключване на процесуалните действия по преписката, КЗК ще се произнесе с окончателно решение по производството.
На основание чл. 101 от ЗЗК, КЗК може да освободи от имуществена санкция първото по ред предприятие, което разкрие участието си в картела и предостави доказателства, въз основа на които Комисията може да докаже нарушението. На второто и следващите по ред предприятия КЗК може да намали имуществената санкция, ако предоставят доказателство, което има съществено значение за доказване на нарушението. Условията за освобождаване от санкция или намаляване на санкция се съдържат в Програмата за освобождаване от санкции или намаляване на санкциите, публикувана на https://www.cpc.bg/prohibited-agreements#tab-2.
Още от Закон и ред
Адвокати: Протестираме срещу непрозрачния избор на член на Комисията за противодействие на корупцията
Демонстрацията е насочена срещу модела на еднолично управление в адвокатурата, тя е провокирана от процедурата по избора на представител на адвокатурата в Комисията за противодействие на корупцията, казаха адвокати, събрани на протест пред сградата на Висшия адвокатски съвет
Скандално! Адвокатът на осъдените като руски шпиони в Лондон: Те са на свобода и ще бъдат на свобода, никой в България няма претенции към тях
"Деянието, в което те са обвинени, не е наказуемо по българските закони", твърди най-серозно юристът
Пускат Стоян Мавродиев от ареста срещу гаранция от 50 хиляди евро
При определяне на мярката са отчетени събраните по досъдебното производство доказателства, обосноваващи налично предположение за съпричастност към вмененото деяние, липсата на опасност от извършване на престъпление, намаленият интензитет на опасността от укриване