23 Декември, 2025

КЗП стартира проверки на всички фирми за бързи кредити

КЗП стартира проверки на всички фирми за бързи кредити

Установени са широк спектър от неравноправни клаузи в договорите с физически лица

За първи път Комисията за защита на потребителите извърши проверка на абсолютно всички небанкови финансови институции в България и техните договори.

Установени са широк спектър от неравноправни клаузи в договорите и общите условия на фирмите, предоставящи бързи кредити на физически лица.

Проверките показаха, че голяма част от тези договори включват условия, които нарушават правата на потребителите, като създават финансови тежести и ограничения за тях.

Също така Комисията за защита на потребителите предприе проверки за откриване на нелоялни търговски практики сред фирмите за бързи кредити, основани на предварително изготвени и одобрени критерии от КЗП.

В рамките на тази инициатива са проверени 20 дружества, като се установени редица нелоялни практики, включващи допълнителни такси за експресно одобрение на кредита, санкции за закъснения, надвишаващи законовите лихвени ставки, и автоматично обявяване на предсрочна изискуемост на кредита при минимални закъснения в плащанията, посочват от КЗП.

За всяка от тези практики КЗП издава заповеди за забрана с предварително изпълнение, за да защити правата на потребителите и засегнатия обществен интерес.

Основни установени неравноправни клаузи включват:

1. Такси и комисионни – клаузи, задължаващи потребителите да плащат допълнителни такси за приоритетно разглеждане на искания, администриране, оценка на риска и други, без ясна обосновка и прозрачност.

2. Просрочени задължения – клаузи, предвиждащи високи неустойки или такси за закъснели плащания, често надхвърлящи законовите лимити.

3. Предсрочна изискуемост – условия, позволяващи на кредитора да поиска предсрочно погасяване на целия заем при дребни неизпълнения от страна на потребителя, включително несъществени забавяния.

4. Обезпечения и записи на заповед – клаузи, изискващи предоставяне на запис на заповед, който остава в сила дори след пълно изплащане на кредита, или други обезпечителни механизми, които надхвърлят необходимото.

5. Лихвени условия и валутен риск – условия, които позволяват промени в лихвените проценти и валутните стойности по кредити без предварително уведомяване на потребителите.

Препоръки и изисквания на КЗП

Комисията дава 14-дневен срок на компаниите, предоставящи бързи кредити, да преразгледат и коригират договорите и общите условия, за да премахнат всички неравноправни клаузи, които нарушават правата на потребителите. Компаниите трябва да предоставят коригирани версии на договорите или да декларират писмено, че договорите им не съдържат неравноправни клаузи.

Компаниите, които не изпълнят препоръките на КЗП в посочения срок, ще бъдат обект на колективни искове. С тези мерки КЗП цели да защити правата на засегнатите потребители и да премахне незаконосъобразните условия от договорите в сектора.

КЗП продължава да работи за защита на потребителските права

Комисията ще продължи да следи сектора на бързите кредити и да предприема необходимите мерки за защита на потребителите от нелоялни търговски практики.
Сподели:

Коментари (0)

Какво се случва със сметките, кредитите и депозитите ми след 1 януари? 

Какво се случва със сметките, кредитите и депозитите ми след 1 януари? 

Какво да направя, ако преди въвеждането на еврото имам сметка/кредитна карта и в двете валути?

Работодателските организации: Спрете индексирането на заплатите с удължителния бюджет

Работодателските организации: Спрете индексирането на заплатите с удължителния бюджет

От АОБР, обединяваща АИКБ, БСК, БТПП и КРИБ, сигнализират, че в разрез с правилата, заложени в Закона за публичните финанси, Народното събрание е добавило еднократна индексация на работещите в бюджетния сектор, чиито заплати вече бяха индексирани за тази година с най-висок темп в ЕС

Златото надскочи предните си ценови рекорди и стигна 4380 долара за унция

Златото надскочи предните си ценови рекорди и стигна 4380 долара за унция

Цените на другите благородни метали също растат: среброто се вдигна с 2,6% до 68,87 долара за унция, платината - с 3,9%, паладият - с 4,5%