Лаборатория в югоизточната турска провинция Шанлъурфа извлича отрова от скорпиони и изнася токсичното вещество в европейските страни за нуждите на медицината и козметиката, съобщи Нова ТВ. Отровата, която може да убие човек за секунди, се използва за производството на антибиотици, болкоуспокояващи и разкрасителни кремове, които се продават в цял свят.
От един скорпион могат да бъдат извлечени около 2 милиграма отрова. „На ден в лабораторията ни се произвеждат не повече от два грама от веществото”, споделя собственикът Метин Оренлер.
Именно затова и тази отрова е изключително скъпа. Според Оренлер един литър от веществото струва около 10 милиона долара.
Основната задача на лаборантите е да извлекат отровата от шиповете на опашката на скорпионите. След това веществото се замразява и с помощта на сложен химичен процес се превръща в прах преди да бъде подготвено за продажба.
Въпреки високата цена не липсват купувачи.
„Изнасяме продукта си за страни от цяла Европа, включително Великобритания, Германия и Швейцария”, пояснява собственикът на лабораторията.


Коментари (0)