18 Август, 2026

Лъчезар Томов: Ако отворим, лесно можем да стигнем до 12-15 хиляди хоспитализирани

Лъчезар Томов: Ако отворим, лесно можем да стигнем до 12-15 хиляди хоспитализирани
Лъчезар Томов

Болничната система и сега е капитулирала, защото имаме по една интензивна сестра на 20-30 души, изтъкна математикът

„Много е рано за това, което се прави по отношение на мерките.“ Този коментар в интервю за БНР математикът Лъчезар Томов, преподавател в Нов български университет и Националната гимназия за древни езици и култури.

Може да намаляват хоспитализираните, но такава бройка не е основание за голяма надежда. Според него „лесно можем да стигнем 12-15 хиляди в следващите няколко седмици, ако отворим“.

Явно британският вариант е много по-труден за контролиране от другите варианти, посочи математикът.

„Няма преследване за спазване на нормалните стандартни мерки. Няма преследване в магазините и в моловете, систематично, за това, че хората ходят с маски под носа или без маски, или с шалове. Затварянето не е абсолютно неизбежно, но трябва да има такъв процент спазване на стандартните мерки, както е в Сингапур или Япония, за да го избегнете или да го отложите максимално. Ние имаме около 40% спазване според индекса на Оксфорд“, посочи Томов.

Болничната система и сега е капитулирала, защото имаме по една интензивна сестра на 20-30 души, изтъкна Томов. По думите му сега има „повишена смъртност, която е доста над официалната“.

Запитан как коментира тезата, че се търси баланс между физическото и психическо здраве, Томов изтъкна, че „няма как психическото здраве да е за сметка на физическото.“

Най-опасен според Лъчезар Томов е сигналът, който се дава от властта с новата заповед за разхлабване на мерките – „правете, каквото искате“.

В България стриктно затваряне ще даде по-бърз ефект, отколкото в Англия, заради по-слабия трафик между регионите, заяви още математикът.

„По време на епидемии, на експоненциален ръст, който се върна сега, е доста неефективно ваксинирането“, подчерта Лъчезар Томов, който обаче е на мнение, че хората трябва да бъдат убеждавани да се ваксинират.

„Ако ваксинираме по-бързо рисковите групи, натискът над болниците със сигурност ще намалее.“

Сподели:
Тревожна тенденция: Все повече млади хора нито учат, нито работят

Тревожна тенденция: Все повече млади хора нито учат, нито работят

След страните, в които тази тенденция е много очевадна са Румъния (22.8%) и България (17.3%)

Фонд „Цар Борис и Царица Йоанна“: Парк „Врана“ загива, липсват действия от общината

Фонд „Цар Борис и Царица Йоанна“: Парк „Врана“ загива, липсват действия от общината

В началото на месеца директорът на фонда доц. д-р Ивайло Шалафов предупреди, че без спешни мерки по обезопасяването и поддръжката може да бъдат загубени ценни растителни видове, съхранявани още от времето на цар Фердинанд

Българите от Босилеградско – обречени да бъдат тровени, защото живеят под мините Караманица/Подвирови и Грот

Българите от Босилеградско – обречени да бъдат тровени, защото живеят под мините Караманица/Подвирови и Грот

За сръбските власти най-добре е те да изчезнат от там, за да не пречат на примитивния рудодобив, който убива хората и живота в реките и почвата

Коментари (0)