17 Март, 2026

Латвия купува германска система за поставяне на мини, за да укрепи границата си с Русия

Латвия купува германска система за поставяне на мини, за да укрепи границата си с Русия

Андрис Спрудс, снимка: EPA/BGNES

Балтийските държави, които са членове както на Европейския съюз, така и на НАТО, реагират на руската агресия в Украйна, която разглеждат като пряка заплаха за националната си сигурност.

Латвия е поръчала управляема дистанционно система за поставяне на мини от германски производител на оръжие, предаде БТА с позоваване на ДПА.

Балтийската държава обяви днес, че ще закупи системата "Скорпион 2" (Skorpion 2) от компанията "Дайнъмайт Нобел Дифенс" (Dynamit Nobel Defence), заедно със свързаните с нея противотанкови мини и друго оборудване, за 50 млн. евро (58 млн. долара). Сделката включва и обучение на персонала.

"Закупуването на системата за полагане на мини е стратегическа стъпка към укрепване на отбранителните способности на страната", заяви латвийският министър на отбраната Андрис Спрудс.

"Това е съществена част от по-широкия план за укрепване на сигурността и отбраната на източната граница на Латвия", добави той.

Подобно на Естония и Литва, Латвия иска да защити границите си с Русия и нейната съюзничка Беларус с отбранителни структури и физически бариери срещу възможни атаки. В случай на атака може да бъдат поставени и мини, посочва ДПА.

Балтийските държави, които са членове както на Европейския съюз, така и на НАТО, реагират на руската агресия в Украйна, която разглеждат като пряка заплаха за националната си сигурност, отбелязва ДПА.

 

Сподели:

Коментари (0)

Иран е възобновил пряк канал за връзка със САЩ

Иран е възобновил пряк канал за връзка със САЩ

САЩ и Иран поддържат ограничен дипломатически канал чрез специалния пратеник Стив Уиткоф и външния министър Абас Аракчи. Контактите се водят на фона на продължаващата война и напрежението в Близкия изток.

Германия: Няма да участваме във военни действия в Близкия изток

Германия: Няма да участваме във военни действия в Близкия изток

„Какво очаква Доналд Тръмп от няколко европейски фрегати в Ормузкия проток, което мощният американски флот не може да направи сам?“, попита Писториус

Цяла Куба е без ток след срив на националната електрическа мрежа

Цяла Куба е без ток след срив на националната електрическа мрежа

Куба остана без ток след пълен срив на електроенергийната мрежа. Масовите прекъсвания на електрозахранването предизвикаха протести и изостриха икономическата криза на острова.