15 Май, 2026

Латвия въведе извънредна ситуация в граничещите с Русия региони

Латвия въведе извънредна ситуация в граничещите с Русия региони

Властите в Латвия въведоха режим на извънредна ситуация в граничещите с Русия райони на фона на обявената частична мобилизация. Проверката на руските граждани ще се засили, съобщи порталът DELFI.

Правителството е взело във вторник „единодушно решение” за въвеждане на извънредна ситуация в в районите Алуксна, Балва и Лудза, както и „в пристанищата, летищата и по железниците”. Режимът ще бъде в сила най-малко три месеца. Освен това Латвия закри граничния пункт в Педезд с цел „концентриране на ресурсите на държавния контрол към големите гранични пунктове”. Ще се засили наблюдението на границата, както и проверката на руските граждани. За охраната на границата ще бъдат привлечени допълнителни ресурси от Националните въоръжени сили, държавната полиция и Службата за държавна сигурност, уточнява DELFI.

Според министъра на вътрешните работи Кристапс Еклонс, причината за решението на правителството е обявената в Русия частична мобилизация, която, както се твърди, "може да доведе до бързо увеличаване на броя на мигрантите". Сега "ситуацията на латвийско-руската граница е стабилна", уточни той. /БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

С какво Русия би ударила подземния бункер на Зеленски?

С какво Русия би ударила подземния бункер на Зеленски?

Анализатори оцениха шансовете на руснаците да нанесат удар по защитени подземни обекти в Киев. „Искандер“ е една от възможностите

Руската икономика отчете първото тримесечно свиване от 3 години насам

Руската икономика отчете първото тримесечно свиване от 3 години насам

Кремъл харчи значителни средства за войната си срещу Украйна. Първоначално тези разходи стимулираха икономическия растеж, но причиниха по-висока инфлация и недостиг на работна ръка в секторите извън военната индустрия.

Тръмп се опита да спре Тайван да не предпиема стъпки към независимост

Тръмп се опита да спре Тайван да не предпиема стъпки към независимост

„Не искаме войни и ако нещата останат такива, каквито са, мисля, че Китай ще бъде съгласен с това“, се изказа американския президент