8 Декември, 2025

Лавров саркастичен: Зеленски иска да се види с Путин само заради срещата

Лавров саркастичен: Зеленски иска да се види с Путин само заради срещата

Сергей Лавров

За среща между двамата лидери топката е в Украйна, твърди руският дипломат №1

"Украинският президент Владимир Зеленски иска да се срещне с руския лидер Владимир Путин само заради самата среща". Това заяви в Анкара руският външен министър Сергей Лавров в отговор на журналистически въпрос относно перспективите за евентуална среща между двамата президенти.

"Първо трябва преговорните екипи да подновят работата си - топката е на страната на украинците вече почти два месеца", каза Лавров, цитиран от РИА НОВОСТИ.

Първият дипломат на Русия обясни, че Москва е предоставила на Киев своя вариант на проектоспоразуменията в средата на април и оттогава не е имало никаква реакция на тези предложения. По-рано британският Financial Times предаде след разговор с украинския президент, че Зеленски е отворен за мирни преговори с Путин, но в същото време смята, че "победата трябва да бъде постигната на бойното поле".

Украйна и Русия преговаряха за разрешаване на ситуацията, но през април диалогът се провали. Москва твърди, че Киев не е отговорил на предложенията на Москва за проект на договор. Прессекретарят на руския президент Дмитрий Песков отбеляза, че украинското ръководство продължава да прави взаимно изключващи се изявления, поради което е невъзможно да се разбере какво всъщност иска Киев. /БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

Председателката на Общото събрание на ООН: Украйна не бива да отстъпва територия в рамките на мирно споразумение

Председателката на Общото събрание на ООН: Украйна не бива да отстъпва територия в рамките на мирно споразумение

"Акт на агресия се осъжда, а не се награждава. Тези, които награждават агресията, ще пожънат повече война вместо мир."

 WSJ: Русия се пъчеше, че ще развива изкуствен интелект, но изостава с години

WSJ: Русия се пъчеше, че ще развива изкуствен интелект, но изостава с години

Според Global AI Vibrancy Tool на Станфордския университет, който беше публикуван през ноември и измерва силата на екосистемите на ИИ на

Украйна: Въпросът за територията е „най-проблематичен“ в преговорите за прекратяване на войната

Украйна: Въпросът за територията е „най-проблематичен“ в преговорите за прекратяване на войната

"Путин не иска да сключи споразумение без територия. Затова те търсят всякакви варианти, за да гарантират, че Украйна ще отстъпи територия“, каза официалният представител, който пожела да остане анонимен.