19 Май, 2026

Открити са 13 живи потомци на Леонардо да Винчи

Открити са 13 живи потомци на Леонардо да Винчи

Автопортрет

Търсенето на ДНК на Леонардо да Винчи направи огромен скок напред благодарение на новото и по -пълно генеалогично дърво на семейството му. В резултат на десетилетия документални изследвания се реконструираха 21 поколения от баща на син, от 1331 г. до днес, и идентифицираха цели 14 души живи потомци по пряка мъжка линия, от които 13 неизвестни досега. Резултатът, публикуван в списание „Human Evolution“ от Алесандро Вецози, основател на идеалния музей на Леонардо да Винчии и Аньезе Сабато, президент на „Leonardo Da Vinci Heritage“, ще помогне за възстановяването на генетичния профил на ренесансовия гений, съобщава АНСА.

„През 2016 г. вече бяхме идентифицирали 35 живи потомци на Леонардо, но те бяха предимно косвени, резултат от паралелни връзки също така по женска линия, както в най -известния случай на режисьора Франко Дзефирели: следователно те не бяха хора, които биха могли да ни дадат полезна информация за ДНК на Леонардо и по -специално за Y хромозомата, която се предава на мъжки потомци и остава почти непроменена в продължение на 25 поколения “, обяснява Вецози пред ANSA.

Повратният момент сега може да дойде от новите директни мъжки потомци произхождащи от баща му Сер Пиеро и полубрата му Доменико и в момента живи: „те са на възраст между 1 и 85 години, наистина, не живеят във Винчи, а в съседни общини до Версилия и имат различни професии - занаятчия, чиновник, геодезист“, обяснява Вецози. Тяхната ДНК ще бъде анализирана през следващите месеци, за да допринесе за изследването на международната работна група „Проектът за ДНК на Леонардо да Винчи“, председателствана от Джеси Оусубел от университета Рокфелер в Ню Йорк и подкрепена от Фондация „Ричард Лунсбъри“. Проектът включва Института Дж. Крейг Вентър в Ла Джола, Калифорния, и няколко други висши университети и изследователски центрове, включително катедрата по биология на Университета във Флоренция, ръководена от Давид Карамели. / БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

Явор Гърдев: Победата на Дара на "Евровизия" ни даде чиста радост, тя е социално оздравителна

Явор Гърдев: Победата на Дара на "Евровизия" ни даде чиста радост, тя е социално оздравителна

Човек има нужда в определен момент, без да се оправдава и да търси причина, да може да се отпусне по такъв начин, че да влезе в зоната на чистата радост, независимо от това какви са обстоятелствата около него

Преименуват международното летище в Палм Бийч - на името на Тръмп

Преименуват международното летище в Палм Бийч - на името на Тръмп

Това е поредното от поредица от преименувания на сгради, институции, правителствени програми, военни кораби

Иранска актриса е причината за плесницата, която Макрон получи от първата дама?

Иранска актриса е причината за плесницата, която Макрон получи от първата дама?

От антуража на Бриджит Макрон категорично отрекоха тази версия