Най-новата интернет-истерия се завъртя около цвета на една рокля. Оказва се, че хората просто я виждат по различен начин. Част от потребителите виждат роклята с бели и златисти ивици, но други се кълнат, че роклята е със сини и черни ивици. Така снимката на роклята се превърна в нещо доста по-голямо от обикновен спор в социалната мрежа. Превърна се в тема за анализ на специалисти – за човешката биология, за зрението и за това как мозъкът ни е еволюирал, за да разпознава различните цветове в огряната от слънчева светлина планета Земя.
Всичко започва с публикация в „Тъмблър“ - ( http://swiked.tumblr.com/post/112166688660/bellasfault-swiked-katze-geht-meow ) Момиче качва снимката и призовава потребителите за помощ, тъй като с приятелите ѝ не могат да стигнат до съгласие по темата за цвета на дрехата.
„Вайс“ се свърза със специалиста по цветно зрение д-р Джей Нейц – от университета във Вашингтон. Експертът предлага няколко теории по въпроса защо хората виждат цвета на роклята различно, но не може напълно да обясни случая. Едно от предположенията на учения е цветно осветление в помещението, където е снимана роклята. Цветно осветяване може да промени начина, по който мозъкът ни възприема цветовете, обяснява Нейц.
Той дава за пример червена кола, която може да ни се стори бяла, ако е осветена само от светлините на спирачките (те също са червени). Ученият разказва, че той самият е обърквал цвета на старата си червена кола. "Бях паркирал на една улица и вървях обратно към колата си. Тогава човекът, който беше спрял пред мен, натисна спирачките си и на мен вече собствената ми кола ми изглеждаше бяла".
Момичето, което публикува снимката в „Тъмблър“, признава, че е видяла на живо роклята и казва, че истинският ѝ цвят е синьо и черно. Според Нейц е възможно снимката да е направена на синкава светлина, която може направи роклята да изглежда бяла за човешкото око. Това обаче не обяснява защо едни хора я виждат по един начин, а други – по коренно различен.
„Снимката най-вероятно е заснета в помещения със синкава светлина, което кара мозъка ни да мисли, че роклята в действителност е бяла. Това обяснение е логично. Не е логично обаче защо мозъкът на едни хора възприема дрехата като синя, а на други като бяла“, казва д-р Нейц, който подробно е изучавал темата за зрението и различните възприятия на човешкия мозък при индивидите.
„Реално вие виждате по-различно от човека до вас. Но тук става дума за
прекалено огромна разлика“, казва д-р Нейц пред „Вайс“. „Сега ще прекарам остатъка от живота си в търсене на отговор по темата.
Мислех си, че ще намеря лек за слепотата, но явно няма да стане“, шегува се
специалистът. Неврологът Бевил Конуей от колежа Уелсли, Масачузец, е съгласен с д-р Джей
Нейц, че отговорът може да има връзка със светлината, но обяснява още:
„Докато гледате снимката, мозъкът ви се опитва да се разграничи от представата
за цветовете, която имаме заради дневната светлина и светлосенките“, обяснява
Конуей пред „Уайърд“.
„Така хората или изключват синьото си – и виждат бяло и златно, или пък изключват златистото – и виждат синьо и черно“, допълва още специалистът. Тук може би става въпрос за оптическа измама. Доказателство е, че някои хора, които първоначално са виждали роклята като бяла и златна, по-късно започват да я виждат с черни и сини ивици. Това се случва, след като потребителите видят оригинала на роклята (ето го тук), която действително е тъмна. Мозъкът ни явно приема, че в началото сме се заблудили и променя представата ни за цвета на роклята.
Още от Клюки
Китара на Принс беше продадена за 381 000 долара
Всички китари на Принс са уникални, но нямат еднаква стойност от гледна точка на колекционерите
Дензъл Уошингтън с трогателни признания за виното и тялото му
15 години актьорът не спирал с "дегустации" на вкусни вина и изпиването на 2 бутилки на ден
Йоко Оно си върна часовник на Джон Ленън от италиански колекционер
Часовникът е подарък на легендарния Бийтълс за неговия 40-и рожден ден, на гърба на който има обяснение в любов