Пореден случай на смехотворна цензура – училище във Филаделфия премахна романа на Марк Твен „Приключенията на Хъкълбери Фин“ от учебния план. Администрацията в учебното заведение е преценила, че „обществените загуби от това да се чете книгата в XI клас са повече от литературните ползи“.
Директорът на училището Арт Хол твърди, че „използването на думата с Н“ е проблем за учениците, които „чувстват, че училището не е толерантно към всички“, предава британският „Индипендънт“. Централното училище на приятелите се води от квакерската философия и „мирното разрешаване на конфликти, търсенето на истина и сътрудничество“, е написано на официалния му сайт.
Според Американската библиотечна организация „Приключенията на Хъкълбери Фин“ е петата най-оспорвана и забранявана книга в страната през 90-те години и 14-ата в първото десетилетие от новия век.
„Много съм горд от процеса, който доведе до това нашето общество да вземе решението“, пише Хол в писмо до родителите на възпитаниците на училището.
„Приключенията на Хъкълбери Фин“ разказва за момче, което бяга от насилието в дома си заедно с един роб. Книгата проследява пътешествието на двойката по река Мисисипи. Либералната употреба на думата „негър“ в романа – повече от 200 пъти, е водила до неколкократни забрани на книгата в САЩ. За първи път това се случва през 1885 г. в Масачузетс – тогава тя е наречена „боклук, подходящ само за гетата“.
„Не вярвам, че цензурираме – казва Хол. – Сигурен съм, че това е възможност училището ни да направи крачка напред и да се вслуша в учениците си.“
Редом до Марк Твен, жертва на цензурата често става и Астрид Линдрен със своята „Пипи Дългото чорапче“, където се споменава, че героинята е дъщеря на „негърски крал“. Миналата година дори некоректните думи бяха изрязани в обновената версия на класическия едноименен детски сериал в Швеция.
Площад "Словейков"
Още от Клюки
Шарън Стоун се окичи с 3000 червени цветя, за да получи награда в Торино
Носителката на наградата за цялостно творчество се възползва от възможността да произнесе кратка реч на сцената на фестивала
Китара на Принс беше продадена за 381 000 долара
Всички китари на Принс са уникални, но нямат еднаква стойност от гледна точка на колекционерите
Дензъл Уошингтън с трогателни признания за виното и тялото му
15 години актьорът не спирал с "дегустации" на вкусни вина и изпиването на 2 бутилки на ден