6 Декември, 2025

Лекарите от ТЕЛК и НЕЛК ще могат да работят и извън комисиите

Лекарите от ТЕЛК и НЕЛК ще могат да работят и извън комисиите

С това отпадна съществуващата досега абсолютна забрана медиците в комисиите да упражняват дейности, които подлежат на техен контрол

Лекарите от териториалните и националните експертни лекарски комисии - ТЕЛК и НЕЛК, ще могат да работят и извън комисиите, решиха окончателно депутатите с приетите промени в Закона за здравето. С това отпадна съществуващата досега абсолютна забрана медиците в комисиите да упражняват дейности, които подлежат на техен контрол и да извършват консултативна дейност, свързана с вида и степента на увреждане. 

С измененията, внесени от Обединените патриоти, се очаква да се преодолее проблемът с липсата на специалисти, които имат желание да работят в системата на медицинската експертиза. 

Мнозинството в пленарната зала отхвърли предложенията на БСП всички лекарски комисии да са на подчинение на здравния министър и да не се финансират с бюджета на Здравната каса, а с този на здравното ведомство. 

От БСП оспориха и отпадането на изискването в съставите на ТЕЛК и специализираните състави на НЕЛК, задължително да се включва лекар - представител на Националния осигурителен институт. Д-р Валентина Найденова от БСП окачестви това като грешка:

Защото, първо, ще има възможност още един лекар, който да бъде представител на НОИ, да участва и с това разширяваме кръга на лекари в съставите. От друга страна, правим една своеобразна защита на лекарите, за да могат те спокойно да работят. Много късно НОИ откриват, че някои експертни решения не са добри или има нарушение. Тогава единствено лекарите, които са в състава на ТЕЛК, отговарят за всичко това и ги глобяват, и те трябва да връщат парите.

Сподели:

Коментари (0)

СДВР: Петима от задържаните след протеста на 1 декември са нарушавали закона и преди

СДВР: Петима от задържаните след протеста на 1 декември са нарушавали закона и преди

Столичната дирекция на вътрешните работи предостави уточняваща информация за лицата.

Напусналият ПП Александър Русинов: Готви се нова сглобка

Напусналият ПП Александър Русинов: Готви се нова сглобка

Той добави, че от месеци забелязва несъответствия в поведението на ръководството, но чашата е преляла след последното заседание, проведено вечерта преди масовите протести.

Румен Петков: Кирил Петков трябва да носи отговорност за призивите протестиращите да тръгнат към политическа централа

Румен Петков: Кирил Петков трябва да носи отговорност за призивите протестиращите да тръгнат към политическа централа

"Закриването на Комисията по досиетата е закъсняло, а едни 10 милиона просто си отлитат. Няма причина БСП да променя позицията си за Комисията „Сорос“, смята той