Даването на пенсионни добавки и турбопопулизъм, има тенденция нашите пари да се използват неефективно
Единственият възможен бюджет е само мисловна конструкция. Разбира се, че е възможно да се направи по-добър бюджет за държавата. Този бюджет ни води до по-високо преразпределение в неефективни системи. И това ще ни доведе до криза – тоест до икономически затруднения. Капитал, който ще напусне България, например и ще си намери по-добро място.
Такъв коментар направи в ефира на Би Ти Ви финансистът Левон Хампарцумян по повод на Бюджет 2026, който беше остро критикуван от опозицията в парламента и българския бизнес.
Ние не говорим колко ефективни са публичните пари. Средната класа доплаща за образование, сигурност медицински услуги. Ние трябва да получаваме ефективни услуги, които да бъдат на високо ниво, както е в нормалните европейски държави. Въпросът е дали плащаме тези високи пари на правилните хора.
Най-важното е каква е ефективността на нашите пари, заяви Хампарцумян и допълни, че тенденцията е да се използват неефективно нашите пари.
Даването на пенсионни добавки и турбопопулизъм. Коледният бонус не трябва да зависи от волята на политиците, категоричен е банкерът. Политиците дават 60 млн. лева от нашите пари. Въпросът е, че има по-важни неща - да защитим икономиката си. Ние се движим близо до сценария на Унгария и Румъния, но те имат по-различна структура на икономиките си от нашата. При нас негативните ефекти ще бъдат по-сериозни, затова не ни чакат добри години, ако бъдат допуснати, изтъкна Левон Хампарцумян.
Още от Бизнес
Фискалният съвет предупреждава за влизане в "неуправляема дългова спирала"
Експертите от съвета посочиха, че дълговото бреме се превръща в структурен дефект на бюджета, тежестта се прехвъля върху бизнеса, а лихвените плащания нарастват рязко и по този начин изземват ресурс от сектори като образование и здравеопазване
Цанко Арабаджиев: ББР може да мобилизира частния капитал за изграждането на стратегическата инфраструктура в страната
В дискусията, посветена на инфраструктурните инвестиции, участваха също министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Шишков, представителят на Световната банка Антонио Нунес, президентът на Американската търговска камара в Армения Елина Маркарян и представители на бизнеса от региона
За пореден път САЩ удължават срока за продажбата на "Лукойл"
Санкциите наложиха продажбата на международния портфейл на най-голямата руска рафинерия, който е оценен на около 22 млрд. долара и включва нефтени находища, рафинерии и бензиностанции от Ирак до Финландия.