25 Юни, 2026

Левон Хампарцумян: Нека не забравяме - долу няма дъно...

снимка: архив Faktor.bg

Той подчерта, че икономиката в момента е стабилна, а безработицата е на исторически ниски нива от около 4,3%, което означава, че все още има време за реакция, без да се изпада в паника

Европейската комисия препоръча България да бъде поставена в процедура по прекомерен дефицит, което е ясен сигнал за необходимост от незабавно консолидиране на държавните финанси. Това стана ясно по време на съвместно гостуване на финансиста Левон Хампарцумян и бившия социален министър Христина Христова в ефира на Нова ТВ. И двамата експерти бяха категорични, че държавата трябва спешно да балансира своите приходи и разходи, за да избегне сериозна финансова криза.

Според финансиста Левон Хампарцумян препоръката на Европейската комисия е сериозна забележка към страната ни. 

"Ако я карате така, финансите ви ще дойдат на ръба на катастрофата и затова трябва да вземете мерки достатъчно рано, за да си консолидирате бюджета", коментира бившият шеф на УниКредит банк.

Хампарцумян подчерта, че икономиката в момента е стабилна, а безработицата е на исторически ниски нива от около 4,3%, което означава, че все още има време за реакция, без да се изпада в паника. Известният финансист обаче отправи и сериозно предупреждение към политиците:

"Нека не забравяме – надолу няма дъно. Може да бъде много по-лошо. По-добре е да спрем да се обвиняваме взаимно и да подредим нещата така, както трябва да бъдат."

Бившият министър на труда и социалната политика Христина Христова припомни, че сериозното свиване на държавните разходи е неизбежно, но това гарантирано ще засегне конкретни обществени и политически интереси.

Основните мерки, които се очертават за овладяване на дефицита, включват намаляване на броя на служителите в държавната администрация; спиране на автоматичните механизми за ежегодно механично увеличение на заплатите в публичния сектор; замразяване или обвързване на възнагражденията на хората на висши държавни и политически длъжности с конкретни резултати; въвеждане на обективни критерии в образованието, базирани на оценките от матурите и международните изследвания PISA.

Финансовото министерство вече отчете дефицит от 4,35 милиарда евро на червено, към които се добавят и над 1,02 милиарда евро неразплатени дейности. Експертите посочват, че новият държавен бюджет, който се очаква да бъде разгледан в края на лятото, ще бъде изключително труден и краткосрочен.

Христина Христова заяви, че през последните четири години политиците са приели множество неразумни финансови решения заради постоянната предизборна ситуация в страната. Тя допълни, че освен ограничаването на разходите, правителството трябва да следи отблизо геополитическото напрежение в Персийския залив и скока в цените на горивата, които могат да наложат допълнителна подкрепа за енергоемките предприятия и най-бедните граждани.

Сподели:
SpaceX набира 25 милиарда долара дълг, за да рефинансира AI империята на Мъск

SpaceX набира 25 милиарда долара дълг, за да рефинансира AI империята на Мъск

Купувачите на облигации участваха активно, въпреки че акциите на SpaceX се колебаеха на пазара и загубиха около една четвърт от стойността си в рамките на три сесии, преди частично възстановяване във вторник

Представиха бюджета за 2026: Повишени осигуровки и по-скъпи винетки

Представиха бюджета за 2026: Повишени осигуровки и по-скъпи винетки

Сред мерките за увеличаване на приходите е повишаването на максималния осигурителен доход от 1 август 2026 г. до 2300 евро. Предвижда се и 30-процентно увеличение на винетните такси, както и разширяване на тол системата.

Агенция Нurun Rеѕеаrсh: Всеки ден се появяват по двама нови милиардери

Агенция Нurun Rеѕеаrсh: Всеки ден се появяват по двама нови милиардери

Двeтe нaй-гoлeми иĸoнoмиĸи - CAЩ и Kитaй - ca дoм нa пoвeчe oт пoлoвинaтa oт xopaтa c нaд милиapд дoлapa в cвeтa, пoĸaзвa пeтнaдeceтият гoдишeн дoĸлaд нa aгeнциятa

Коментари (0)