17 Август, 2026

Левски и Хитов преминават Дунава, за да будят българите за свобода

Левски и Хитов преминават Дунава, за да будят българите за свобода

На 28 април в далечната 1867 г. Панайот Хитов преминава на българска земя с чета от около 30 души при Тутракан, между селата Пожарево и Дунавец. Знаменосец на четата е самият Дякон на Свободата - Васил Левски.

При преминаване на Дунава на четата са доставени оръжия, чрез стария и уважаван от българи и турци патриот Дядо Мощ Никола, от село Малък Преславец. С четата си Хитов се отправя към Стара планина и прекарва известно време в района на Котел и Сливен. Мисията на революционерите не е да се вдига въстание, а да осъществи революционен марш и да се агитира българското население за каузата на освобождението.

През август 1867 г. заедно със своята чета и с четата на Филип Тотю, Хитов се отправя към Сърбия по билото на Стара планина.
Сподели:
Славната битка на цар Самуил преди 1024 години, когато превзема Адрианопол

Славната битка на цар Самуил преди 1024 години, когато превзема Адрианопол

С победата над града българският цар нанася тежък удар по византийските опити за инвазия в българските земи. Цар Самуил прави почти невъзможното, удържа разпокъсана България да не бъде взета от Византия години наред.

Преди 83  години Цар Борис III за последно се среща с Хитлер

Преди 83 години Цар Борис III за последно се среща с Хитлер

За първи път фюрерът е ядосан по време на срещите си с българския държавник, когото много уважавал, раздялата е хладна, а само след две седмици Борис III умира

Преди 151 години британски капитан за първи път преплува Ламанша

Преди 151 години британски капитан за първи път преплува Ламанша

Българският маратонец Петър Стойчев постави нов рекорд за преплуване на Ламанша през 2007 година

Коментари (0)