6 Април, 2026

Лейбъристите и ШНП: Избирателите искат нов референдум за Брекзит

Лейбъристите и ШНП: Избирателите искат нов референдум за Брекзит

Лидерът на Шотландската народна партия (ШНП) Никола Стърджън

Лидерът на Шотландката народна партия (ШНП) Никола Стърджън вече каза, че искането за второ гласуване може да стане "неудържимо

Лейбъристите и Шотландската народна партия са под натиск на избирателите си да подкрепят нов референдум, пише британският вестник The Independent, цитиран от "Фокус".
Двете партии са под натиск да заемат по-твърда позиция по отношение на Брекзит, след като ново проучване показва, че шотландските гласоподаватели твърдо подкрепят нов референдум за окончателната сделка.
Проучването YouGov за кампанията за нов референдум за публично гласуване на сделката, която Тереза Мей сключи с Брюксел установи, че 48% от анкетираните подкрепят идеята за нов реферндум, като 31% се противопоставят.
Докато лидерът на Шотландската народна партия (ШНП) Никола Стърджън вече каза, че искането за второ гласуване може да стане "неудържимо", партията не подкрепя втори референдум и Джереми Корбин , лидерът на лейбъристите неколкократно заяви, че те не подкрепя тази идея.
"Има дълбок песимизъм за това какво ще означава Брекзит за Шотландия и следващото поколение. Около две трети от шотландците смятат, че Обединеното кралство пренебрегва загрижеността им и не вярват на правителството, че ще вземе правилните решения“, заяви Питър Келнер, социолог.
Той продължи: "Но изследването предполага, че ръководствата на ШНП и на Лейбъристката партия са на различно мнение от повечето от своите поддръжници. Може да има избирателен дивидент в Шотландия за една от тези партии, ако промени позицията си.
Сподели:

Коментари (0)

Зеленски: Русия споделя разузнавателни данни с Иран за израелски енергийни цели

Зеленски: Русия споделя разузнавателни данни с Иран за израелски енергийни цели

Москва предоставя чувствителна информация на Техеран за израелската енергийна инфраструктура на фона на нарастващото напрежение в Близкия изток и риска от нова ескалация

Зеленски кацна в Дамаск със самолет на Р Турция

Зеленски кацна в Дамаск със самолет на Р Турция

По същото време на посещение в Сирия е и турският външен министър Хакан Фидан

Саботаж или провокация: Будапеща обвини Украйна за атаката срещу газопровод в Сърбия

Саботаж или провокация: Будапеща обвини Украйна за атаката срещу газопровод в Сърбия

Унгария обвини Украйна за осуетения саботаж на газопровод в Сърбия, докато Киев отхвърли твърденията и ги определи като провокация на Москва на фона на енергийната криза в Европа