Подвластният на метежниците либийски парламент иска да изгони посланиците на страните, подкрепящи Израел
Заплаха за спиране на доставките на горива
Либийският парламент, заседаващ в град Тобрук в Източна Либия, поиска "незабавното" отпътуване на посланиците на държавите, подкрепящи Израел във войната му с палестинската групировка "Хамас", като посочи по-специално САЩ, Великобритания, Франция и Италия, предаде Франс прес.
Парламентът е контролиран от лагера на близкия до Русия маршал Халифа Хафтар, който е в противоборство с международно признатото правителство в Триполи.
В комюнике, публикувано на сайта на институцията, се отправя заплаха за спиране на доставките на въглеводороди за подкрепящите Израел страни, ако "избиването на палестинци" не спре.
"Молим посланиците на държавите, които подкрепят ционисткото образувание (Израел, бел. ред.) в неговите престъпления, незабавно да напуснат (либийската) територия", се казва в комюникето на парламента в момент, когато войната между Израел и "Хамас" навлезе в 20-ия си ден.
Войната беше предизвикана от безпрецедентната атака на палестинската ислямистка групировка срещу Израел на 7 октомври, при която бяха убити над 1400 души, най-вече цивилни.
"Ако кланетата, извършвани от ционисткия враг, не спрат, призоваваме либийското правителство да спре износа на петрол и газ за държавите, които го подкрепят", заявяват от парламента.
В изявлението се осъждат "по най-категоричен начин" действията на "правителствата на САЩ, Великобритания, Франция и Италия", които "подкрепят ционисткото образувание в неговите престъпления" в ивицата Газа, докато техните лидери "изнасят лекции за правата на човека и правото на народите на самоопределение".
Международно признатата власт в Либия е правителството на националното единство в Триполи. В източната част на страната , установено от парламента и свързано с лагера на Халифа Хафтар, силния човек в Източна Либия.
В няколко либийски града се проведоха демонстрации в подкрепа на палестинците, особено след смъртоносния удар по болница "Ахли Араб" в Газа на 17 октомври.
Още от Свят
Русия изтегли своя посланик в Лондон
След информацията за използването на британски дронове от украинската армия за удари по цели дълбоко зад фронтовата линия в Русия, посолството още на 18 август заплаши с последствия, посочвайки, че Великобритания се превърна в съучастник и партньор на „киевския терористичен апарат“
Украинска правда: Русия може да произвежда над 200 крилати и балистични ракети месечно
Твърди се, че руската армия в момента притежава приблизително 600 ракети „Оникс“ и близо 450 ракети „Калибър“
Евакуираха 40 000 души заради избухнал пожар край Рино, САЩ
Пожарът „Хоук“ се е разраснал за един ден до 15 040 акра в неделя следобед и пламъците са достигнали 8 км северозападно от Рино, метрополис с повече от 280 000 души