По думите на Песков по-нататъшният напредък в преговорите ще зависи от конструктивността на преговарящите.
В Кремъл смятат за напредък по пътя към мира самия факт на започването на тристранни преговори. Това заяви прессекретарят на президента на Руската федерация Дмитрий Песков, цитиран от ТАСС.
„Като цяло самият факт, че на експертно равнище се обсъжда цял комплекс от сложни теми, свързани с уреждането, вече може да се счита за напредък – начало на диалог“, каза той.
По думите на Песков по-нататъшният напредък в преговорите ще зависи от конструктивността на преговарящите.
„Безусловно, работата върви. Добре е, че тя започна под формата на преки контакти. Това са много сложни преговори, които започнаха на експертно равнище. Както знаете, постигнати са договорености за тяхното продължаване, работата ще продължи“, добави говорителят на Кремъл.
Преговори за мир: последни новини
Както писахме, зад закрити врати руските преговарящи демонстрират по-прагматичен и компромисен подход към уреждането на войната в Украйна, отколкото в твърдите публични изявления на Кремъл. В частност Москва често първоначално издига максималистични искания (включително териториални), а след това в частни преговори допуска разглеждане на компромиси по отделни въпроси.
Според анализатори американците, които говорят за огромен напредък в преговорите, са склонни да надценяват учтивостта и дребните жестове на внимание като значими индикатори за прогрес, което предизвиква критики от украинска страна. Украински служител отбеляза, че САЩ възприемат дори обикновената учтивост като голям позитив.
Още от Свят
България получава 7 кораба за мисията на съвместната противоминна група с Румъния и Турция
Групата вече ще охранява и подводната критична инфраструктура като енергийни съоръжения, телекомуникационни мрежи и подводни тръбопроводи
Зеленски: Поканих Радев в Украйна (видео)
"Зависимостта на Европа от руските енергийни ресурси намалява и е важно партньорите да имат алтернативи“
ДПС представи на сесията на ЕП в Страсбуг сигналите по PNR-гейт - за злоупотреба с лични данни на граждани на ЕС
Става дума за вероятна злоупотреба с данни на най-малко 82 лица, граждани на различни държави