7 Декември, 2025

Лично Вучич брани Джокович: Правим всичко, за да спрем тормоза над нашия Новак

Лично Вучич брани Джокович: Правим всичко, за да спрем тормоза над нашия Новак

Новак Джокович

Сагата около пътуването на Новак Джокович до Австралия и недопускането му на територията на Зеления континент премина на държавно ниво. Подкрепа за световния №1 в тениса изрази лично президентът на Сърбия Александър Вучич.

В официално изявление, разпространено от Белград късно снощи, държавният глава на западната ни съседка заяви: "Казах на нашия Новак, че цяла Сърбия е с него и че нашите служби правят всичко възможно да прекратят незабавно този тормоз спрямо най-добрия тенисист в света."

34-годишният белградчанин пристигна в Мелбърн половин час преди полунощ местно време в сряда срещу четвъртък (около 14:30 ч. наше време вчера), след като ден по-рано обяви публично, че е получил медицинско позволение от щата Виктория да участва в Australian Open без поставена ваксина срещу COVID-19. Само че 20-кратният шампион от Големия шлем така и не можа да премине граничния контрол на летище "Туламарин", след като местните власти установиха разминаване в подадените от него документи за виза и в крайна сметка му отказаха достъп до страната.

"Правилата са много ясни и важат за всеки. Човек трябва да има медицинско разрешение. Той нямаше валидно такова за виза. Обадихме се на границата и там бяха предприети всички необходими мерки", заяви премиерът на Австралия Скот Морисън на нарочно свикана пресконференция рано в четвъртък.

Здравният министър Грег Хънт обясни, че отказът за виза на Джокович е следствие от "детайлен преглед на молбата за издаване на медицинско изключение и доказателствата зад нея". Той добави, че сърбинът е свободен да обжалва това решение, но "щом някой няма виза, той трябва да напусне страната".

След като прекара над 8 часа в изолирано помещение на летището, за да бъде разпитван от гранична полиция, тенисистът бе преместен в хотел в предградието Карлтън, където трябва да изчака уреждането на полет обратно към Европа. От екипа на Новак Джокович съобщиха, че адвокатите му вече обжалват в съда депортирането.

 Според информация в австралийските медии в 18:00 ч. местно време днес (9:00 ч. наше време тази сутрин) федералният съд в Мелбърн ще започне разглеждане на жалбата на Новак Джокович по отношение на отказаната му виза. Анализаторите твърдят, че шансовете решението да бъде променено изглеждат минимални, но неговите юристи са впрегнали всички усилия.

Най-вероятно Джокович ще прекара поне още една вечер в Мелбърн. В момента той е в "Парк Хотел", където имиграционните служби настаняват всички карантинирани лица от чужбина. Според съобщения от обкръжението на №1 в света той е готов да изчака решението на властите там, като дори е попитал дали към хотела има корт, на който може да тренира.

Назначеният съдия по казуса е Антъни Кели, който вече е получил информация от австралийската тенис федерация кога е крайният срок за взимане на решение преди жребия за Australian Open. Адвокат на сърбина по обжалването е Ник Ууд.

При най-експедитивната развръзка решението ще бъде обявено късно днес или евентуално утре сутрин. Другият вариант е то да бъде взето в понеделник, като дотогава Джокович ще остане във въпросния хотел.

Сподели:

Коментари (0)

Според Келог краят на войната е "наистина близо"

Според Келог краят на войната е "наистина близо"

Кийт Келог заяви по време на Форума за национална отбрана „Рейгън“, който се провежда в Калифорния, че опитите за намиране на изход от "конфликта" са в „последните си метри“, които по думите му са най-трудните.

Еврокомисарят Кубилюс: Европа трябва да има свой собствен мирен план за Украйна

Еврокомисарят Кубилюс: Европа трябва да има свой собствен мирен план за Украйна

„На всеки шест месеца получаваме нови планове и по някакъв начин усещам, че тук чакаме да научим какви планове ще дойдат от Вашингтон тази година. Планове трябва да идват и от Брюксел и Берлин.“

Макрон предупреди Китай - ще последват мита, ако не се коригира търговският дисбаланс

Макрон предупреди Китай - ще последват мита, ако не се коригира търговският дисбаланс

„Китай удря в сърцето на европейския индустриален и иновационен модел, исторически базиран на машинни инструменти и автомобили.“