27 Август, 2026

Лидерът на ПКК Йоджалан е готов да прекрати конфликта с Анкара

Абдула Йоджалан, снимка: архив

„Готов съм да предприема необходимите положителни стъпки"

Основателят на кюрдската групировка ПКК - Абдула Йоджалан, е готов да предприеме усилия за прекратяване на конфликта с турските власти.

На Йоджалан, който е държан в затворнически карцер в Турция от 1999 г., е било позволено първото политическо посещение от близо десетилетие - това е станало на 28 декември. За много кюрди той  икона, но и мнозина в турското общество го смятат за терорист, който заслужава да умре, отбелязва агенция АФП, цитирана от БГНЕС.

Йоджалан е бил посетен от двама депутати от прокюрдската опозиционна Зелена лява партия. В предадено чрез тях послание лидерът на ПКК изразява готовността си за прекратяване на конфликта с властта.  

„Готов съм да предприема необходимите положителни стъпки и да отправя призива“, казва 75-годишният кюрдски лидер, който на 23 октомври прие и първото си семейно посещение от четири години насам.

Йоджалан посочва, че разполага с необходимото влияние, за да превърне кюрдския въпрос „от арена на конфликти и насилие в арена на правото и политиката“.

Новината идва два месеца, след като лидерът на крайнодясната Партия на националистическото действие (МНД), близък съюзник на президента Реджеп Тайип Ердоган, предложи на Йоджалан безпрецедентна маслинова клонка, ако публично се откаже от терористичните действия.

Предварителният опит на Анкара за диалог, близо десетилетие след провала на мирните усилия, идва на фона на големите промени в региона след свалянето на сирийския диктатор Башар Асад. 

Сподели:
Reuters: Още една рафинерия на "Лукойл" е поразена днес - всички основни заводи на компанията вече са извън строя

Reuters: Още една рафинерия на "Лукойл" е поразена днес - всички основни заводи на компанията вече са извън строя

Ударите с дронове са повредили няколко технологични агрегата и други конструкции в рафинерията „Лукойл-Нижегороднефтеоргсинтез“

Опустошителни наводнения в Непал: Загинаха над 100 души, 400 туристи са в неизвестност

Опустошителни наводнения в Непал: Загинаха над 100 души, 400 туристи са в неизвестност

Стихията отнесе цели села, пътища и мостове - ЕС активира системата си за сателитно наблюдение, за да подпомогне спасителните операции

Науседа: Литва знаеше за визитата на Ратклиф в Москва

Науседа: Литва знаеше за визитата на Ратклиф в Москва

"Ние бяхме известени от нашите партньори, че информация за срещата, за нейните цели и за дневния ѝ ред ще ни бъде предоставена без забавяне, тоест, на практика следващата седмица"

Коментари (0)