1 Август, 2026

Лидерите на Г-7 категорично осъждат безразсъдната атака на Иран

Лидерите на Г-7 категорично осъждат безразсъдната атака на Иран

Президентът Джо Байдън каза, че ще бъде домакин на среща на лидерите на Г-7 по-късно в неделя. Си Ен Ен припомня как членовете на Г-7 реагираха на новината за иранската атака срещу Израел.

Британският премиер Риши Сунак осъди „безразсъдната атака“ с „най-категорични думи“. Той каза, че ударите "рискуват да нажежат напрежението и да дестабилизират региона", добавяйки, че Иран е "демонстрирал, че възнамерява да посее хаос в собствения си двор". „Обединеното кралство ще продължи да защитава сигурността на Израел и тази на всички наши регионални партньори, включително Йордания и Ирак. Заедно с нашите съюзници ние спешно работим за стабилизиране на ситуацията и предотвратяване на по-нататъшна ескалация. Никой не иска да види повече кръвопролития“, подчерта Сунак.

Канадският премиер Джъстин Трюдо заяви, че страната му "недвусмислено осъжда въздушните атаки на Иран", добавяйки: "Ние сме зад Израел. След като подкрепи бруталната атака на Хамас от 7 октомври, последните действия на иранския режим допълнително ще дестабилизират региона и ще затруднят трайния мир“.

Френският външен министър Стефан Сежурн каза, че Франция "осъжда най-категорично атаката, предприета от Иран срещу Израел". „Като се реши на такова безпрецедентно действие, Иран предприема нова стъпка в своите дестабилизиращи действия и поема риска от военна ескалация“.

Германският посланик в Израел Щефен Зайберт: „Солидарността на Германия е тази вечер с всички израелци, които Иран тероризира с тази безпрецедентна и безмилостна атака: евреите, както и арабите и християните, бедуините в Негев, както и друзите в Голанските възвишения. Нека всички са в безопасност". /БГНЕС
Сподели:
Неапол беше разтърсен от силно земетресение, жители в паника излязоха по улиците

Неапол беше разтърсен от силно земетресение, жители в паника излязоха по улиците

Според местните медии това е едно от най-силните трусове, регистрирани някога в района

Тръмп: САЩ могат да получат достъп до почти всички украински редкоземни ресурси

Тръмп: САЩ могат да получат достъп до почти всички украински редкоземни ресурси

Американският президент добави, че потенциалната стойност на споразумението може да надхвърли 300 милиарда долара

Руски съд издаде задочно заповед за арест на Жанна, дъщерята на Борис Немцов

Руски съд издаде задочно заповед за арест на Жанна, дъщерята на Борис Немцов

"Вече съм известна", написа тя и добави, че току-що е пристигнала в германския град Бон, където през 2015 г. основа Фондацията за свобода

Коментари (0)