8 Юли, 2026

Литва подкрепи идеята на Полша за разполагане на ядрени оръжия на НАТО

Литва подкрепи идеята на Полша за разполагане на ядрени оръжия на НАТО

Президентът на Литва подкрепи желанието на полския си колега за разполагане на ядрени оръжия на НАТО в региона пред лицето на нарастващата заплаха от страна на Русия, предаде АФП.

Двамата държавни глави обсъдиха сигурността, докато наблюдаваха военно учение в Сувалския пролом - коридор, който минава по дължината на полско-литовската граница, между силно милитаризирания руски ексклав Калининград и Беларус.

"Идеята за разполагане на ядрени оръжия не е подстрекателство към война или заплаха за Русия. Това е елемент от системата за възпиране, който трябва да действа като наистина значим възпиращ фактор", заяви литовският президент Гитанас Науседа.

През последните дни полският президент Анджей Дуда предложи разполагането на ядрени оръжия в Полша, въпреки че идеята беше отхвърлена от други представители на Полша, включително от министър-председателя Доналд Туск.

"Цялата територия на НАТО, според нашите разбирания, трябва да бъде защитавана по подходящ, адекватен начин, така че е много логично една ядрена система да бъде преместена на източния фланг на НАТО", каза той.

"Ние, като една от тези държави, сме заявили готовността си да приемем това оръжие", добави той.

Президентите говориха по време на военното учение Brave Griffin 24/II в област Алитус в Литва.

По време на учението 1500 военнослужещи изпробваха отбранителни сценарии в Сувалския пролом, смятан за ахилесовата пета на източния фланг на НАТО. /БГНЕС
Сподели:
САЩ нанесоха серия удари по Иран

САЩ нанесоха серия удари по Иран

Според CENTCOM ударите са били отговор на атаките на Иран срещу три търговски кораба, преминаващи през Ормузкия проток

ЕП удари по проруската ос: започва проверка на путинското семейство, в която членува и „Възраждане“

ЕП удари по проруската ос: започва проверка на путинското семейство, в която членува и „Възраждане“

Проверката ще установи дали ЕСН действително защитава принципите на демокрацията, върховенството на закона и правата на човека – задължителни условия за всяка европейска политическа партия.

Линдзи Греъм: Украйна надмина всички очаквания – сега е моментът Путин да бъде принуден към мир

Линдзи Греъм: Украйна надмина всички очаквания – сега е моментът Путин да бъде принуден към мир

Сенаторът подчерта, че именно това лято е най-подходящият момент да бъде оказан максимален икономически и политически натиск върху Кремъл

Коментари (0)