23 Февруари, 2026

Литва предложи на ЕС санкции срещу "Росатом", но да предвиди в тях изключение за Унгария

Литва предложи на ЕС санкции срещу "Росатом", но да предвиди в тях изключение за Унгария

По време на консултации в рамките на ЕС Унгария блокира решението за налагане на санкции срещу руската компания

Литовските власти предложиха на Европейския съюз да наложи санкции на руската държавна корпорация "Росатом", но да предвиди в тях изключение за Унгария. Освен това Вилнюс предлага да се даде възможност на европейските държави "поетапно“ да прекратят съществуващите договори с руската държавна корпорация, съобщава Reuters. 

"Новото предложение на Литва за санкции срещу "Росатом" съдържа изключения за Унгария и двугодишен период за постепенно прекратяване на съществуващите договори“, пояснява агенцията, позовавайки се на източници. В същото време се предлага да се забранят нови проекти в ЕС с участието на руската компания. Не се уточнява обаче кога ще бъде обсъдено налагането на санкции срещу държавната корпорация.

Европейският съюз започна да се отказва от проектите на "Росатом“ след началото на войната в Украйна. На 5 февруари президентът на страната Володимир Зеленски наложи санкции срещу 200 юридически лица от Русия, включително предприятия на "Росатом“.

През февруари Европейският парламент прие резолюция, в която призова за отказ от вноса на уран от Русия. Украйна призова европейските лидери да наложат санкции срещу руската държавна корпорация още през 2022 г. На няколко пъти по време на консултации в рамките на ЕС Унгария блокира решението за налагане на санкции срещу "Росатом“.
Сподели:

Коментари (0)

На Украйна ѝ трябват 588 млрд. долара, за да се възстанови от инвазията на Русия

На Украйна ѝ трябват 588 млрд. долара, за да се възстанови от инвазията на Русия

Оценката е с 12% по-висока от посочената през 2025 година на фона на зима, белязана от опустошителни руски атаки срещу украинската енергийна инфраструктура

Буданов за преговори с Русия: Украйна се доближава до решителния момент

Буданов за преговори с Русия: Украйна се доближава до решителния момент

Вниманието на украинците е насочено към мирните преговори, които не само трябва да сложат край на войната, но и да предотвратят повторение на кървава руска агресия

Тръмп плаши света: Мога да направя ужасни неща на други държави!

Тръмп плаши света: Мога да направя ужасни неща на други държави!

Въпреки че Върховният съд ограничи митническата политика на Белия дом, острата реакция на Тръмп дава сигнал, че администрацията му вече търси алтернативни „вратички“ в законодателството