Президентът на Литва, която ще бъде домакин на срещата на върха на НАТО следващата седмица, заяви, че очаква разговорите да удовлетворят Украйна, която иска да получи ясна покана да се присъедини към отбранителния съюз, предаде АФП.
"Имам чувството, че ще намерим формулировки, които няма да разочароват украинците и ще предадат повече, отколкото сме свикнали да казваме", заяви Гитанас Науседа.
Украинският президент Володимир Зеленски, чиято страна се сражава с руските сили, "може да не получи всичко, което очаква в най-амбициозните си планове, но със сигурност ще получи много", добави Науседа.
Миналата седмица Зеленски заяви, че иска "много ясен и разбираем сигнал" на срещата на върха, че Украйна може да стане член на НАТО след войната.
Неговата администрация също така намекна, че украинският държавен глава ще се откаже от плановете си да посети Вилнюс, ако очакванията не бъдат оправдани.
Украйна подаде молба за ускорено членство в НАТО миналата година, седем месеца след като Русия започна пълномащабно нахлуване в съседната страна.
Науседа заяви, че Литва и няколко други държави се застъпват за по-силен сигнал за Украйна в декларацията на срещата на върха.
"Определено има не само една, две или дори четири държави членки, които биха искали да видят по-амбициозен текст, и в момента се води диалог между тези страни и по-предпазливите държави", каза Науседа.
"Надявам се, че той ще приключи по взаимно приемлив начин", добави той.
Литовският президент заяви, че на срещата на върха ще бъдат взети решения за създаване на съвет НАТО-Украйна, а отделните съюзници ще предоставят гаранции за сигурността на Киев, включително икономическа и военна помощ.
Той също така изрази надежда, че Зеленски ще присъства на срещата на върха. /БГНЕС
Следете с Фактор
Свят
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
- 08:35, 24 Ноември, 2024
Свят
Кремъл в криза: Нуждаем се от мигранти да запълним недостига на работна ръка
- 08:20, 24 Ноември, 2024
Още от Свят
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.
Бойко Ноев: Конституционно равноправие за македонските българи е задължително условие за началото на преговорите на РСМ за членство в ЕС
Християн Мицковски неразумно сам си е поставил капани в предизборната кампания, излизането от които сега му коства значителен политически ресурс