Зачестилите случаи на тормоз от страна на т.нар. локали за някои е нещо ново, вътрешният министър ги нарече феномен, но аз от 10 години назад алармирам обществото с факти за него, каза пред БНР-Радио София детският психолог Стела Богомилова
Тя смята, че макар и да сме закъснели, трябва да се изработи законодателство за децата и да учим жертвите на превенция.
Психоложката коментира също, че мнозина мислят, че нещо като е модно, то е преходно и ще отшуми.
Но след като израстат, децата от такива банди стават мотористи, дрогирани шофьори, дилъри, психопати и престъпници.
"Профилът им е специфичен за съвременните деца в България заради културно-обществени развои в новата ни история. Мнозина свързват локалите с миналото, с 90-те години на ХХ век. Но за разлика от бандитите едно време, локалите са на стада, много са, без мозъчни функции, могат да се открият разстройства у всеки един от тях.
Те са непредвидими, филмари, копират поведение от клипчета, подвластни са на инстинктите си. Искат да стряскат, да шокират. Хиперактивни са, със слабо развита реч, ползват заучени реплики. Нямат финансови проблеми, 60% от тях са неграмотни, 90% са с екранна зависимост. Те са нещастни деца, тирани за родителите си. Трудно е да търсим адрес на тяхната агресия, трудно е да намерим коректив за тях, но трябва да се обърнем към малкото силни и здравомислещи", призовава Богомилова.
Коментари (0)