5 Декември, 2025

Лондон: Инвазията в Украйна започна

Лондон: Инвазията в Украйна започна

Днес премиерът Борис Джонсън ще направи днес изявление пред парламента относно Украйн

Министърът на здравеопазването на Великобритания Саджид Джавид заяви, че е ясно, че руският президент Владимир Путин е решил да атакува суверенитета на Украйна и смята, че инвазията вече е започнала, съобщи Ройтерс.

„Събуждаме се в един много мрачен ден за Европа и от това, което вече видяхме и разбрахме днес, е ясно, че руснаците, президентът Путин, са решили да атакуват суверенитета на Украйна и нейната териториална цялост", каза той пред телевизия Sky News:

„Видяхме, че той е признал тези отцепили се източни региони в Украйна и от докладите вече можем да кажем, че е изпратил танкове и войски.“

От това може да се заключи, че инвазията в Украйна е започнала, допълни министърът.

Джавид добави, че премиерът Борис Джонсън ще направи днес изявление пред парламента относно Украйна.

„Ще получим повече информация за тази история, когато тя се развие“, каза още той.

БГНЕС припомня, че британският премиер Борис Джонсън свика извънредно заседание на кабинета рано тази сутрин, за да обсъди санкциите срещу Русия във връзка с признаването на ЛНР и ДНР.

„Премиерът ще проведе среща на утре сутринта в 6:30 ч., за да обсъди последните събития в Украйна и да координира отговора на Обединеното кралство, включително значителен пакет от санкции, които ще бъдат въведени незабавно“, се казва в изявление на кабинета.

В понеделник руският президент Владимир Путин обяви признаването на суверенитета на Донецката и Луганската народни републики (ДНР и ЛНР). С техните ръководители бяха подписани договори за приятелство, сътрудничество и взаимопомощ. /БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

Швеция спира помощите си за 5 страни, пренасочва ги към Украйна

Швеция спира помощите си за 5 страни, пренасочва ги към Украйна

"Украйна е най-важният външнополитически и хуманитарен приоритет на Швеция и затова правителството ще увеличи помощта."

САЩ заплашиха ЕС да се оттеглят от отбранителните програми на НАТО, поставиха условия

САЩ заплашиха ЕС да се оттеглят от отбранителните програми на НАТО, поставиха условия

Представител на алианса заяви, че европейските съюзници вече започват да поемат по-голяма отговорност за сигурността на континента, но не коментира срока до 2027 година.

ЕС глобява със 120 млн. евро платформата Х

ЕС глобява със 120 млн. евро платформата Х

Това се случи, независимо че вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс отправи строго предупреждение за „атаките“ срещу американски фирми чрез „цензура“, още преди санкцията да бъде обявена публично