2 Юли, 2026

Великобритания помага на Украйна да възстанови железопътните си линии

Великобритания помага на Украйна да възстанови железопътните си линии

За да се улесни износът на зърно

Британското правителство ще изпрати до 10 млн. паунда (12,3 млн. долара по текущия обменен курс) за възстановяване на украинските железници, за да се улесни износът на зърно от Украйна. Кралството и неговите съюзници възнамеряват да попречат на Русия да влияе върху световните цени на храните, се казва в изявление, публикувано от кабинета на британския министър-председател Борис Джонсън.

"Обединеното кралство заедно с партньорите си изготвя план за преодоляване на руската блокада и ще работи с Украйна за възстановяване на железопътния транспорт", заявиха от "Даунинг стрийт" 10. В официалното съобщение се казва още, че продоволствената криза излага "47 милиона души по света на риск от хуманитарна катастрофа" и глад, като положението може да се влоши още през следващия месец.

В обръщението си към останалите лидери от Групата на седемте (Г-7), събрали се в Германия, Джонсън подчерта, че ситуацията изисква съгласувани международни усилия. "Световните лидери трябва да се обединят и да използват всички икономически и политически възможности, за да помогнат на Украйна и да улеснят живота на много домакинства по света. Не бива да се отказваме от нито един вариант", се казва в речта на британския министър-председател.

Обединеното кралство също така обяви намерението си да разработи процедура за проверка на руското зърно, за да може да установи дали това не е стока, изнасяна от Украйна. Лондон ще отпусне 1,5 млн. паунда (1,85 млн. долара) за тази цел, а Джонсън ще поиска от колегите си от Г-7 в понеделник да подкрепят тези усилия.

Британският министър-председател ще ги призове също така да оценят нуждите на своите страни от биогорива, както и колко земя е отделена за културите, предназначени за тяхното производство. Както подчертават от кабинета на Джонсън, интензивното използване на зърнени храни в производството на биогорива води до изостряне на недостига и повишаване на цените. По-рано Германия предложи временно да се отменят изискванията за биогоривата, за да се стабилизират цените на храните. Междувременно Ройтерс съобщи, позовавайки се на германски правителствен източник, че Берлин не очаква идеята, подкрепена от Лондон, да получи одобрението на Г-7 поради съпротивата на САЩ и Канада, които смятат, че подобен ход ще доведе до повишаване на цените на енергията./БГНЕС

Сподели:
DW: Русия е изправена пред най-тежката горивна криза в историята

DW: Русия е изправена пред най-тежката горивна криза в историята

Ще седне ли Путин на масата за преговори? На 28 юни руският президент за първи път публично призна, че в страната има недостиг на горива, като посочи за причина атаките с украински дронове.

Fox News: Ликвидирането на руски генерали показва растящия разкол в силовия апарат на Путин

Fox News: Ликвидирането на руски генерали показва растящия разкол в силовия апарат на Путин

„Путин разбира, че загубата на видни руски генерали може да повлияе на морала в руската армия, който без друго е нисък от руска гледна точка“

Украинските пилоти ударно изучават летенето на  Gripen

Украинските пилоти ударно изучават летенето на Gripen

"Gripen е в пъти по-евтин по отношение на разходите за един летателен час в сравнение с F-16 или други типове самолети. В това отношение той има предимство“, подчерта Игнат.

Коментари (0)