Правителството на Великобритания обвини руските служби за сигурност, че са участвали в продължителна киберкампания срещу високопоставени политици, журналисти и неправителствени организации, предаде АФП.
Русия е била подозирана в намеса в политиката на Обединеното кралство и преди, включително по време на референдума за Брекзит през 2016 г., но консервативното правителство е критикувано, че не е провело разследване.
В последните твърдения Министерството на външните работи заяви, че руската Федерална служба за сигурност (ФСБ) стои зад "неуспешни опити за намеса в политическите процеси в Обединеното кралство" и обяви, че е извикало посланика на Русия в Лондон по този въпрос.
"Опитите на Русия да се намеси в политиката на Великобритания са напълно неприемливи и целят да застрашат нашите демократични процеси", заяви в изявление външният министър на Обединеното кралство Дейвид Камерън.
"Със санкционирането на отговорните лица и с привикването на руския посланик днес ние разобличаваме злонамерените им опити за влияние и хвърляме светлина върху още един пример за това как Русия решава да действа на световната сцена", каза той.
Кабинетът на Камерън заяви, че Център 18, звено в рамките на ФСБ, е отговорен за редица операции за кибершпионаж, насочени срещу Лондон.
Правителството на Великобритания твърди, че ФСБ се е прицелвала в членове на парламента от няколко политически партии, като някои атаки са довели до изтичане на документи в рамките на операция, продължила поне от 2015 г. до 2023 г.
"Организацията също така е проникнала в търговските документи на Обединеното кралство и САЩ, които са били изтекли преди общите избори в страната през декември 2019 г.", добави то.
Министерството на външните работи заяви, че двама руски оперативни работници са били санкционирани за участието им в подготовката на т.нар. spear-phishing кампании и "дейност, целяща да подкопае Обединеното кралство".
Spear-phishingът включва изпращане на злонамерени връзки до конкретни лица, "за да се опитат да ги накарат да споделят чувствителна информация".
През януари ръководителите на службите за киберсигурност на Обединеното кралство предупредиха, че Русия и Иран все по-често се насочват към държавни служители, журналисти и неправителствени организации с атаки тип "spear-fishing", за да "компрометират чувствителни мрежи".
Миналата година британски вестник съобщи, че агенти на Кремъл са хакнали мобилния телефон на бившия премиер Лиз Тръс, когато тя е била външен министър.
Изданието "Мейл он Съндей" обяви, че се предполага, че те са получили достъп до "свръхсекретен обмен на информация с международни партньори".
Източник е заявил пред вестника, че "компрометираният" телефон е бил поставен в заключен сейф на сигурно място в правителството, след като са били хакнати съобщения за период до една година, включително "изключително чувствителни дискусии" относно войната в Украйна.
Хакерската атака е била разкрита през лятото на 2022 г., когато Тръс е водила кампания за лидер на Консервативната партия, за да наследи Борис Джонсън като премиер.
Министърът на външните работи Лео Дохърти заяви пред депутатите в Камарата на общините, че киберзаплахата от страна на руските разузнавателни служби е "реална и сериозна".
"Искам да подчертая пред цялата Камара, че тази насоченост може да бъде изключително убедителна", каза той. "Обикновено те се ангажират със задълбочено проучване и подготовка, включително чрез социалните медии и мрежовите платформи. Те създават фалшиви акаунти, представят се за контакти, изглеждат легитимни и създават правдоподобен подход, като се стремят да изградят връзка, преди да доставят злонамерена връзка към документ или уебсайт, който ги интересува.", добави Дохърти.
Депутатът от опозиционната лейбъристка партия Дейвид Лами заяви, че руската операция е атака срещу британската демокрация, като изрази загриженост относно потенциалните последици за изборите догодина в Обединеното кралство, САЩ и Индия.
"Доверието трябва да се гради върху увереността, че политиците от всички страни са в състояние да извършват дейността на демокрацията без намеса", заяви Лами пред депутатите. /БГНЕС
Британските спецслужби са категорични, че Москва се е намесила и в Брекзит, извадил Великобритания от ЕС
Фактор Фактор
Още от Свят
Путин кандърдисва Ердоган: Да спрем незабавно офанзивата на бунтовниците в Сирия
Турският президент подкрепяше усилията на бунтовниците за сваляне на Асад, но през последните месеци той се стреми към сближаване със сирийския си колега
Военно положение изненадващо обяви президентът на Южна Корея
От опозиционната Демократическа партия на страната, която има мнозинство в парламента, тази седмица се готвят да внесат импийчмънт на някои от висшите прокурори
Гръцки евродепутат каза истината на Скопие: 90% от македонския език е български
Емануил Кефалогианис изтъкна и други нередности в поведението на управляващите в РС Македония, визирайки официалните документи, подписани с Гърция