12 Юни, 2026

Лондон: Руснаците оборудват крилатата ракета Х-101 с втора бойна глава

Лондон: Руснаците оборудват крилатата ракета Х-101 с втора бойна глава

Това се казва в доклад на британското разузнаване

Русия модернизира крилатите ракети Х-101 - вероятно инженерите са намалили обсега им, но са оборудвали ракетите с втора бойна глава, увеличавайки смъртоносната й сила. Това става ясно от ежедневния доклад на Министерството на отбраната на Обединеното кралство, резюме от който е публикуван в социалната мрежа "Х".

В бюлети се посочва, че командването на Далечната авиация на Военнокосмическите сили (ВКС) на Русия е увеличило смъртоносността на основната си крилата ракета Х-101 с въздушно базиране. Най-вероятно тя е била оборудвана с втора бойна глава.

В хода на войната срещу Украйна командването на Далечната авиация на Русия се опита да промени своите системи и тактика. Тъй като противовъздушната отбрана на Украйна прехваща голям брой ракети, руснаците искаха да увеличат ефективността и да използват по-стари снаряди, тъй като новите са на изчерпване, коментира офицери от британското разузнаване.

Според тях последната модификация на Х-101 вероятно е намалила обхвата на крилата ракета наполовина. Военните на Лондон също смятат, че руснаците не се нуждаят от пълния обхват на тези ракети, за да атакуват Украйна. А инсталирането на втора бойна глава има за цел да увеличи осколъчния ефект върху целта.

"Напълно възможно е това да направи системата по-ефективна при поразяване на меки цели“, обобщават в доклада си експертите от британското разузнаване.
Сподели:
Мелони към опозицията: Дразни ви, че първата жена премиер е от десницата и никога не е носила наколенки

Мелони към опозицията: Дразни ви, че първата жена премиер е от десницата и никога не е носила наколенки

Тя реагира остро на коментар на един от депутатите на партията по време на дебат в Камарата на депутатите

В Деня на Русия! Генщабът на Украйна: Масирани удари по руски военни и промишлени обекти 

В Деня на Русия! Генщабът на Украйна: Масирани удари по руски военни и промишлени обекти 

Комплексът „ТАНЕКО“ е сред най-големите нефтопреработвателни предприятия в Русия, с проектен капацитет над 16 милиона тона суров петрол годишно

Иран не се отказва от контрола върху Ормузкия проток, нито от обогатяването на уран

Иран не се отказва от контрола върху Ормузкия проток, нито от обогатяването на уран

„Иран ще преговаря по ядрената програма единствено в рамките на основните принципи на Ислямската република, а по въпроси като правото на Иран да обогатява уран и запазването на обогатени материали (...) страната ще настоява да бъдат включени в окончателното споразумение“

Коментари (0)