21 Януари, 2026

Лондон започва глобална борба срещу нарушенията на човешките права в Китай

Лондон започва глобална борба срещу нарушенията на човешките права в Китай

Министърът на външните работи на Великобритания Доминик Рааб

Британските министри обещаха, че ще поведат глобалната борба срещу нарушенията на човешките права в Китай, пише вестник London Evening Standard.

Министърът на образованието Гавин Уилиамсън заяви, че Великобритания винаги ще иска да си сътрудничи с Китай, но по думите му начинът, по който Пекин се отнася към уйгурското мюсюлманско мнозинство в страната е "ужасен" и "неуместен".

Предполага се, че около 1 млн. уйгури в Китай са били задържани и изпратени в "превъзпитателни" лагери през последните пет години.

Министърът на външните работи на Великобритания Доминик Рааб обвини Китай в "нечувани" нарушения на човешките права на уйгурското малцинство и не отхвърли възможността Лондон да наложи санкции на Пекин.

На свой ред Уилиамсън заяви пред Sky News:

"Искаме да работим с Китай и винаги ще искаме това, те са важен играч на международната сцена. Но ние винаги трябва и винаги ще изказваме мнението си, когато смятаме, че те правят нещо грешно".

Той допълни, че Великобритания е демонстрирала "глобално лидерство" в борбата срещу нарушенията на Китай, като е предложила на около 3 млн. граждани на Хонконг шанс да получат британско гражданство, малко след като Пекин прие новия закон за националната сигурност, който се очаква да намали автономията на града.

"Така ние правим следващата крачка с това лидерство, даваме ясно да се разбере, че когато Китай действа по начин, който не смятаме за приемлив, ние ще изкажем мнението си", допълни Уилиамсън.
Сподели:

Коментари (0)

Тръмп на годишната си пресконференция: Аз съм финансов гений

Тръмп на годишната си пресконференция: Аз съм финансов гений

„Направили сме повече от която и да е друга администрация – и то с голяма разлика – по отношение на армията, на прекратяването на войни и на довършването на войни. Никой не е виждал нещо подобно“, заяви

Канада срещу САЩ: Карни защитава Гренландия, военните разписват сценарий за американска инвазия

Канада срещу САЩ: Карни защитава Гренландия, военните разписват сценарий за американска инвазия

Премиерът Марк Карни предупреди в Давос, че ерата на нормалност е приключила, а медии разкриха, че Отава има план за партизанска съпротива при нападение от юг.

Д-р Джонатан Райнер призова за разследване на Конгреса относно здравето на Доналд Тръмп

Д-р Джонатан Райнер призова за разследване на Конгреса относно здравето на Доналд Тръмп

Той се позова на скорошно писмо на Тръмп до норвежкия премиер Йонас Гар Стьоре, в което той свързва заплахите си за придобиване на Гренландия с това, че не му е била присъдена Нобеловата награда за мир