17 Юни, 2026

Застрахователи в Лондон обявиха 1 млрд. долара покритие за кораби в Ормузкия проток

Снимка: EPA/BGNES

Застрахователната компания Beazley обяви, че застава начело на „морски военен консорциум“, който ще предоставя допълнителното покритие чрез Lloyd’s, водещия пазар в застраховането

Лондонски застрахователи в морския сектор се договориха да осигурят допълнително покритие на стойност 1 млрд. долара за кораби, преминаващи през Ормузкия проток - ключов търговски маршрут, блокиран заради войната в Близкия изток

Застрахователната компания Beazley обяви, че застава начело на „морски военен консорциум“, който ще предоставя допълнителното покритие чрез Lloyd’s, водещия пазар в застраховането.

„Консорциумът е създаден, за да даде на морския сектор допълнителен капацитет за застраховане срещу военни рискове в условията на сложна и бързо променяща се обстановка в и около Ормузкия проток“, се съобщава в изявлението.

Покритието ще се предлага за кораби и товари при преминаване през протока, като ще е съобразено с рисковия профил на Beazley и с всички действащи международни санкции, допълва компанията.

Главният изпълнителен директор на Beazley Ейдриън Кокс заяви, че схемата ще помогне глобалната търговия да не спира.

Анализатори казаха пред Франс прес, че войната е оскъпила застраховките, върху които стъпва световният товарен транспорт.

От началото на войната на 28 февруари, когато САЩ и Израел нанесоха удари по Иран, иранските сили на практика затвориха протока за почти всички кораби.

Около 30 плавателни съда са съобщили, че са били ударени или са станали мишена в района, според британския Център за координация на морската търговия.

Представители на лондонския пазар, който е най-големият в света в морското застраховане, подчертаха, че капитаните избягват маршрута заради безопасността на екипажите, а не поради липса на застрахователно покритие.

„Намаленият корабен трафик се дължи на съображения за сигурност, а не на недостиг на застраховка“, посочва в свой доклад Асоциацията на пазарите към Lloyd’s.

Американският министър на финансите Скот Бесънт заяви в края на март, че американска инициатива в областта на морското застраховане, целяща да насърчи преминаването през Ормузкия проток, ще започне да действа скоро./БГНЕС

Сподели:
Централните банки се обръщат към златото: 45% планират нови покупки, докато доларът губи позиции

Централните банки се обръщат към златото: 45% планират нови покупки, докато доларът губи позиции

Рекорден дял от монетарните институции очакват да увеличат златните си резерви през следващата година, докато доверието в доминиращата роля на щатския долар в глобалната финансова система постепенно отслабва

След сделката между САЩ и Иран: цените на горивата бавно тръгнаха надолу на колонките у нас

След сделката между САЩ и Иран: цените на горивата бавно тръгнаха надолу на колонките у нас

Цени, каквито са били преди войната, може да има догодина по това време, смята енергийният експерт Боян Рашев

Бойко Борисов от Шумен: Инвестиция за 70 млн. евро не се прави в среда на политически експерименти!

Бойко Борисов от Шумен: Инвестиция за 70 млн. евро не се прави в среда на политически експерименти!

силната икономика не се гради с приказки, а с предприятия, които разширяват дейността си, създават заетост и дават перспектива на цели региони

Коментари (0)