24 Ноември, 2024

Лов на руски дисиденти в Сърбия

Лов на руски дисиденти в Сърбия

Сърбия експулсира руски опозиционери в Русия и това се случва все по-често, тъй като Белград си сътрудничи тясно с Москва, пише германската обществена телевизия ARD. Един подпис може да се превърне в проблем.

Елена Копосова няма друг избор, освен да проверява електронната си поща по цял ден. В началото на февруари тя получава писмо от Министерството на вътрешните работи на Сърбия, в което се посочва, че представлява е "заплаха за националната сигурност" и затова трябва да напусне страната в срок от 30 дни.

Оттогава се надява да я информират, че това е било грешка. Рускинята, която се е преместила в Сърбия преди пет години, е обикновена жена: 54-годишна, преводачка, майка на две деца.

Казва, че никога не е била истински политически активна освен веднъж.: "Само онзи път, преди две години, подписах петиция във Facebook срещу руската агресивна война, нищо друго".

Сега разрешението ѝ за пребиваване не е удължено. От Министерството на вътрешните работи на Сърбия не посочват причините, поради които тя представлява заплаха за националната сигурност.

Натискът върху руснаците в Сърбия се засилва

Копосова не желае да се върне в Русия при никакви обстоятелства. Страхува се, че като експулсиран човек, който се е изказал критично за войната, ще попадне в затвор в Русия. Защо отказват да удължат разрешителното ѝ за пребиваване? Тя е убедена: "Кремъл определено стои зад това. Оказват натиск върху Сърбия."

Елена Копосова не е първата руска гражданка, която преживява преследване в Сърбия. Все повече хора не получават разрешение за пребиваване със същите аргументи. Натискът върху руснаците в изгнание в балканската страна се засилва.

Досега са известни 13 такива случая, съобщи опозиционната организация "Руско демократично общество" (РДО). Но те може да са още повече, тъй като засегнатите често не искат публичност.

Сърбия - надежден партньор на Русия

Именно това сплашване и заглушаване на опозицията в чужбина е целта на руската държава, казва Петър Никитин, основател на РДО. "Заради сплашването ние, руснаците в изгнание в Сърбия, не успяваме да създадем движение, което да се противопостави на руския режим, въпреки че в действителност сме достатъчно".

А Сърбия, която е страна-кандидат за членство в Европейския съюз, за пореден път доказва, че е надежден партньор на Русия. Страната все още не се е присъединила към западните санкции срещу Москва и все още внася около 90% от своя газ от Русия.

Преследване на Кара-Мурза

Друг случай, в който се твърди, че Русия и Сърбия са си сътрудничили тясно в потискането на критични гласове, е Владимир Кара-Мурза. Руският журналист съобщи, че сръбските тайни служби са го подслушвали по време на пътуване до Белград.

Там той се е срещнал с руски опозиционери в изгнание. Записаните разговори веднага попаднали в руските власти. Сега Кара-Мурза е в затвора, където излежава 25-годишна присъда за критика на агресивната война.

"Основата на това сътрудничество е споразумението от 2021 г. между Сърбия и Русия за потушаване на "цветните революции", казва Александра Томанич, изпълнителен директор на Европейския фонд за Балканите.

Тогавашният министър на вътрешните работи на Сърбия Александър Вулин нарече всички социални движения "цветни революции", които според него са инструменти на Запада за дестабилизиране на Сърбия и Русия.

Многобройни руснаци в изгнание в Сърбия

"Но новината е, че междувременно в Сърбия има сериозен брой руснаци в изгнание, които са готови да излязат на улицата и да критикуват руския режим там", смята Томанич. И за да се предотврати това, отбелязва тя, се водят все повече дела като това срещу Елена Копосова.

"Мнозина яме съветваха да си мълча", заяви Копосова. Но тя не иска да мълчи, защото, както отбелязва, междувременно Сърбия се е превърнала в нейна родина. Семейството ѝ почти е завършило строежа на къща, децата говорят сръбски, ходят на училище. Миналия уикенд по-малкият син е поканен на рожден ден на приятел в училище.

На Елена Копосова ѝ остава да печели време. Тя е подала жалба срещу решението на Министерството на вътрешните работи. /БГНЕС
Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства