25 Ноември, 2024

Лукашенко: Конфликтът в Донбан е недоразумение, правим със собствените си ръце подарък на нашите врагове

Лукашенко: Конфликтът в Донбан е недоразумение, правим със собствените си ръце подарък на нашите врагове

Александър Лукашенко

В края на октомври беларуският президент заяви, че кризата в Донбас няма как да бъде прекратен без намеса на САЩ

"Това недоразумение - няма как да го определи човек по друг начин - трябва да бъде прекратено. Братски републики и народи сме. Със собствените си ръце правим подарък на нашите врагове и съперници." 

Това заяви президентът на Беларус Александър Лукашенко на среща в Минск с Виктор Медведчук, бивш секретар на украинския президент Леонид Кучма и е смятан за един от най-приближените украинци до руския президент Владимир Путин.

Според агенция БелТА Лукашенко казал още, че за него случващото се е важно не само защото му е болно за Украйна, но и защото "това е нашата родна Украйна". По думите му от началото на подкрепяния от Русия конфликт в Беларус са емигрирали близо 150 000 души.

В края на октомври беларуският президент заяви, че конфликтът в Донбас няма как да бъде прекратен без намеса на САЩ. Решението е "ключов въпрос на сигурността в Европа, но с него никой не се справя", допълни той. Сега Лукашенко потвърди позицията си, че конфликтът трябва да бъде прекратен възможно най-скоро.

Медведчук каза, че от 2014 г. насам участва в преговорния процес и че споразуменията от Минск са единствените, съдържащи план за мирно уреждане на конфликта.

Сподели:

Облаците над Германия се сгъстяват: Тръмп удря износителите

Извънредните избори са насрочени за края на февруари, но преговорите за ново правителство може да продължат месеци.

Партизанска тактика помага на ВСУ в Курска област срещу противник, който ги превъзхожда числено 10 пъти

Руснаците едва ли ще успеят да изпълнят заповедта на Путин за възвръщане на Курска област до 20 януари 2025 г.

Военният комитет на НАТО: Бизнесът да се адаптира за военен сценарий

"Бизнес лидерите в Европа и Америка трябва да осъзнаят, че търговските решения, които взимат, имат стратегически последици за сигурността"