1 Март, 2026

Лукашенко мобилизира армията, прати войски да пазят западната граница на Беларус

Лукашенко мобилизира армията, прати войски да пазят западната граница на Беларус

Александър Лукашенко

Президентът на Беларус Александър Лукашенко поиска ръководството на министерството на отбраната да предприеме всички мерки за защита на териториалната цялост на страната, като обърне специално внимание на западната й част. Държавният глава направи съответното изявление в събота при посещение на военен полбигон край Гродно. "На първо място, за защита на западната перла на Беларус с център в Гродно. С приемането на най-строгите мерки за защита на териториалната цялост на страната ни", заяви Лукашенко, предаде агенция БелТА, цитирана от БГНЕС.

Президентът на Беларус заяви, че против неговата страна се използва сценарият на цветните революции с използването на външен фактор. "Всичко е ясно. Както очаквахме, всичко върви по плана на цветните революции с нажежаване на вътрешната политическа ситуация в страната", каза той. "Оригиналността и особеността на ситуацията се състои във факта, че е свързана външен фактор, което не винаги е така. Обикновено те се въртят вътре, свалят действащото правителство. Но тъй като правителството у нас си тежи на мястото, яростно се съпротивлява, включиха външен фактор", каза Лукашенко.

Лукашенко също обяви очевидна западна военна подкрепа за опозицията, за което свидетелства движението на войските на НАТО към границите на Беларус. "Виждате, че те вече влачат насам "алтернативен президент" тук, правят това сериозно, доколкото западните държави наливат финансиране и подкрепа", каза Лукашенко. "Военната подкрепа е очевидна - движението на войските на НАТО към границите", подчерта беларуският лидер. Според него опозицията планира да се обърне към западните държави, в случая към членовете на НАТО, за да защитят населението. "Въведат ли войски - и можете да сложите край на Беларус", каза Лукашенко. Президентът счита подкрепата на западните страни за опозицията за пряка намеса в ситуацията в Беларус. 
Сподели:

Коментари (0)

Предимно слънчево време, сутрешните мъгли на север и изток се разсейват

Предимно слънчево време, сутрешните мъгли на север и изток се разсейват

В планините ще има слънце. Максималните температури в страната ще са между 10° и 15°, по Черноморието и в районите с по-трайно намалена видимост – между 6° и 9°, за София – около 14°.

Надежда Йорданова: Андрей Янкулов може да направи предложение за временно и.ф. гл. прокурор

Надежда Йорданова: Андрей Янкулов може да направи предложение за временно и.ф. гл. прокурор

Представителят на ръководството на “Да, България” подчерта, че усилията на служебния министър на правосъдието да разреши казуса заслужават подкрепа

ВМРО на Каракачанов обяви, че ще подкрепи на изборите неродената партия на Румен Радев

ВМРО на Каракачанов обяви, че ще подкрепи на изборите неродената партия на Румен Радев

Кремълските патриоти дават ясен знак, каква е същността на формацията им – пропутинска и антибългарска