1 Февруари, 2026

Лукашенко обвини Запада, че не е изпълнил Будапещенския меморандум

Лукашенко обвини Запада, че не е изпълнил Будапещенския меморандум

Александър Лукашенко

Изявлението беше направено по време на срещата му с Шойгу

Самопровъзгласилият се за президент на Беларус Александър Лукашенко обвини Запада, че не изпълнява гаранциите за сигурност, заложени в Будапещенския меморандум.
Припомняме, с този меморандум Украйна се съгласява да предаде ядрените си оръжия на Русия, а от своя страна Русия, САЩ и Великобритания се ангажират да гарантират териториалната цялост на Украйна.   

Изявлението на Лукашенко беше направено по време на срещата му с министъра на отбраната на Русия Сергей Шойгу, пише агенция Белта.

"Западните държави потъпкаха всички тези договори, споразумения  и заявления, и няма никаква сигурност. Визираше се включително и икономическа сигурност. Каква икономическа сигурност, ако те предприемат санкции срещу нас с Русия?!" – каза Лукашенко.

По думите му, Владимир Путин е съгласен с тази позиция. Беларуският диктатор допълва, че поради това е предложил на Кремъл да "ревизират" всички договори и споразумения на Беларус и Русия, както и да бъдат подписани допълнителни документи, "за да се гарантира пълната сигурност на Беларус".

"Като цяло това прозвуча така, че при агресия срещу Беларус Руската федерация ще защитава Беларус като собствена територия. Ето такива гаранции за сигурност са ни нужни." – обяви Лукашенко.

По думите му, визитата на Шойгу в Минск се е състояла именно в контекста на работата по тези договорености.

Той не отправи упрек към Русия, че с анексията на Крим и райони от Донбас през 2014 г., както и с нахлуването си в Украйна на 24 февруари 2022 г. е потъпкала ангажимента си по Будапещенския меморандум - да гарантира териториалната цялост на украинската държава.

Превод Faktor.bg
Сподели:

Коментари (0)

WSJ: Си премахна последната пречка за нахлуване в Тайван

WSJ: Си премахна последната пречка за нахлуване в Тайван

„Арестът на генерала Чжан Юся, близък съюзник и приятел от детството, когото китайският лидер наричаше „по-голям брат“, премахва всички вътрешни авторитетни гласове, които биха могли да попречат на Си да предприеме каквито и да било действия срещу Тайван

Вучич: САЩ ще нанесат удар по Иран до 48 часа

Вучич: САЩ ще нанесат удар по Иран до 48 часа

Щели да го направят, за да отклонят вниманието от новите документи по делото на Джефри Епстийн

 Мерц: ЕС трябва да играе активна роля или ще се превърне в играчка на великите сили

Мерц: ЕС трябва да играе активна роля или ще се превърне в играчка на великите сили

Канцлерът заяви още, че решението за отказ от руския газ също е необратимо и Германия иска силно да се ориентира към вятърната и слънчевата енергия.