7 Февруари, 2026

Лукашенко пак ще се кандидатира за президент идната година

Лукашенко пак ще се кандидатира за президент идната година

Александър Лукашенко

Той е на власт в Беларус от 1994 г.

Беларуският лидер Александър Лукашенко заяви, че ще се кандидатира отново за президент през 2025 г., предаде Дарик с позоваване на Ройтерс и беларуската държавна агенция Белта.

Лукашенко направи коментара си след гласуването на вчершините избори за парламент и за местни съвети, които САЩ вече определиха като фиктивни и проведени в условия на страх. 

Лукашенко, който е на власт в Беларус от 1994 г., коментира пред журналисти: "Кажете им (на опозицията в изгнание), че аз ще се кандидатирам. Никой, никой отговорен президент не би изоставил народа си, който го е последвал в битката."

69-годишният Лукашенко е един от най-близките съюзници на руския президент Владимир Путин и позволи на Кремъл да използва територията на страната му, за да започне пълномащабното си нашествие в Украйна през 2022 г. "Все още ни дели една година от президентските избори. Много неща могат да се променят." - добави той в отговор на допълнителен въпрос, предаде Белта.

"Естествено, аз и всички ние, обществото, ще реагираме на промените, които ще настъпят в нашето общество, и на ситуацията, в която ще подходим към изборите след една година", каза Лукашенко.

Държавният департамент на САЩ осъди изборите в Беларус и ги определи като фалшиви. "Изборите бяха проведени в атмосфера на страх, при която нито един изборен процес не може да се нарече демократичен", посочи говорителят на департамента Матю Милър.

Председателят на Централната избирателна комисия на Беларус заяви, че САЩ не са тези, които трябва да коментират изборите.

Представители на избирателната комисия съобщиха, че до средата на вечерта избирателната активност е била малко под 73%.

Преизбирането на Лукашенко за шести мандат през 2020 г. предизвика безпрецедентни протести от страна на опозицията, която алармира, че са извършени масови фалшификации на вота. Руският президент Путин подкрепи Лукашенко и демонстрациите бяха разгромени след масови арести.

Сподели:

Коментари (0)

Въпреки ерозията на доверието, Зеленски залага на победа в битката за нов президентски мандат

Въпреки ерозията на доверието, Зеленски залага на победа в битката за нов президентски мандат

Натискът от Вашингтон не е само за избори, но и за легитимация на всяко бъдещо мирно споразумение. Зеленски разбира, че победа на избори сега би му дала „пресен“ мандат да преговаря от позицията на силата, а не като лидер с изтекъл мандат

Безмилостен Кремъл: Мощни удари по град Бурщин, украинската ПВО унищожила 82 вражески дрона

Безмилостен Кремъл: Мощни удари по град Бурщин, украинската ПВО унищожила 82 вражески дрона

Няколко серии експлозии разтърсиха Виница и Кировград в Западна Украйна през нощта, сирените за въздушна тревога бяха пуснати в цялата страна

Тръмп отрича вина и отказва извинение за „маймунския клип“ с Обама

Тръмп отрича вина и отказва извинение за „маймунския клип“ с Обама

Скандалното видео с расистки внушения беше публикувано в профила на президента, свалено след вълна от възмущение, но без поемане на отговорност от Белия дом