18 Май, 2026

Лукашенко помилва опозиционния журналист Роман Протасевич

Лукашенко помилва опозиционния журналист Роман Протасевич

Роман Протасевич

Той беше арестуван преди две години

Роман Протасевич - опозиционният беларуски журналист и блогър, когото властите в Минск арестуваха преди две години, принуждавайки самолет на "Райънеър" да се приземи в Беларус, е помилван от президента на Беларус Александър Лукашенко.

Новината беше разпространена днес от медиите в Минск, заедно с изявление на 28-годишния Протасевич, предаде БНР.

От публикуван днес от беларуската държавна агенция БелТА видеозапис се вижда, че журналистът е вече на свобода, съобщи, че Лукашенко е подписал указ за помилването му още на 16 май. Това е 13 дни, след като Протасевич беше осъден на 8 години в наказателна колония по обвинения в тероризъм и в опит за държавен преврат.

Пред камерата 28-годишният Протасевич не беше в състояние да скрие щастието си: "Разбира се, преди всичко съм безумно благодарен на страната и, разбира се, лично на президента за това решение. Надявам се занапред да бъде по-добре."

За да арестуват бившия блогър от опозиционния Телеграм канал "НЕКСТА" на 23 май 2021 година, беларуските власти принудиха самолета на "Райънеър", с който той пътуваше от Гърция за Литва, да кацне в Минск под претекст, че имало сигнал за взривно устройство на борда.

Заедно с Протасевич беше задържана и приятелката му София Сапега - гражданка на Русия. Тя беше осъдена на 6 години затвор и се очаква тази сряда да стане ясно дали ще бъде изпратена да излежава присъдата си в Русия.

БелТА цитира днес Протасевич да хвали Лукашенко, че е "волеви човек", който предприел "силна стъпка". Протасевич не го интересувало какво пишат за него на Запад, защото смятал да се отдаде на съзидание.

"Помилван не значи свободен", реагира Франак Вячорка - съветник на опозиционната лидерка Светлана Тихановска. И отбеляза, че Протасевич е бил принуден да сътрудничи на беларуските служби. Самата Тихановска написа в Туитър, че режимът в Минск пуска димна завеса над съдбата на вече над 1500 политзатворници.

Сподели:

Коментари (0)

Мерц към Радев: Цяла Европа припява "Бангаранга"

Мерц към Радев: Цяла Европа припява "Бангаранга"

„Чувстваме се поласкани и се радваме, че избрахте Германия за първото си посещение“

Според Вучич "Сърбия уважава Черна гора" но не и "политики срещу сръбския народ"

Според Вучич "Сърбия уважава Черна гора" но не и "политики срещу сръбския народ"

Вучич заяви, че би „се срамувал от себе си и народа си“, ако присъства на „тържественото отбелязване на отделянето на Черна гора от Сърбия“

ДБ намира за правилни мерките на Гълъб Донев - но недостатъчни

ДБ намира за правилни мерките на Гълъб Донев - но недостатъчни

"Настояваме бюджетният дефицит да бъде ограничен до 3% още през 2026 г. и да е най-много до 2,5% за 2027 г."