17 Юни, 2026

Лукашенко прекрати споразумението с ЕС за реадмисия на мигранти

Лукашенко прекрати споразумението с ЕС за реадмисия на мигранти
Александър Лукашенко

Александър Лукашенко подписа закон "За спиране на действието на Споразумението между Република Беларус и Европейския съюз за реадмисия на лица, пребиваващи без разрешение. Документът беше публикуван на националния интернет портал на Беларус днес, съобщава „Дойче веле“.

"Спира се действието на споразумението между Република Беларус и Европейския съюз за реадмисия на лица, пребиваващи без разрешение, подписано в Брюксел на 8 януари 2020 г.", се казва в закона.

Споразумението, по силата на което Беларус трябва да приема граждани, които са влезли без разрешение в ЕС през нейна територия, беше прекратено в отговор на санкциите на ЕС. Лукашенко внесе съответния законопроект в беларуския парламент през септември. Той беше одобрен от депутатите на 4 октомври. Според пресслужбата на Лукашенко документът е изготвен в отговор на "недружелюбните действия", предприети от Европейския съюз и неговите държави-членки срещу републиката. В него се предвижда освобождаване на беларуската страна от задълженията ѝ да изпълнява споразумението с общността за реадмисия на лица, пребиваващи без разрешение. 
Сподели:
WSJ: Иран се връща към ядрени преговори, Вашингтон и Техеран се завръщат в изходна точка

WSJ: Иран се връща към ядрени преговори, Вашингтон и Техеран се завръщат в изходна точка

Техеран е научил, че може да преживее най-лошото, което Вашингтон може да му поднесе, но все още се нуждае от облекчаване на санкциите, за да предотврати икономическото бедствие

Тласък за мир в Украйна: Лидерите на Г-7 за новите санкции срещу Русия

Тласък за мир в Украйна: Лидерите на Г-7 за новите санкции срещу Русия

Тръмп беше заявил, че санкциите срещу Русия, които бяха частично облекчени поради войната между Иран и Израел за стабилизиране на цените на петрола, могат да бъдат възстановени, след като бъде обезпечен активният трафик на петролни танкери през Ормузкия проток

Украински изтребител Су-24М се разби в Хмелницка област, служители на реда иззеха черната кутия

Украински изтребител Су-24М се разби в Хмелницка област, служители на реда иззеха черната кутия

Бомбардировачът е изпълнявал конкретна бойна задача, засега няма подробности за причините за тежкия инцидент

Коментари (0)