8 Март, 2026

Лукашенко плаши Тръмп с ядрена война

Лукашенко плаши Тръмп с ядрена война

Снимка: ЕПА/БГНЕС, АРХИВ

Наскоро президентът на САЩ заяви, че може да предаде на Украйна американски ракети „Томахоук“, ако Русия продължи войната

Самопровъзгласилият се президент на Беларус Александър Лукашенко предупреди американския лидер Доналд Тръмп, че предаването на Украйна на дозвукови крилати ракети „Томахоук“ от страна на САЩ ще означава „ядрена война“, предава The Independent.

„‘Томахоуците’ няма да решат проблема. Те ще доведат до ескалация на ситуацията до ядрена война. Възможно е Доналд Тръмп да разбира това по-добре от всеки друг, тъй като не бърза да предаде това смъртоносно оръжие за дълбоки удари по руска територия, на което разчита президентът Зеленски“, отбеляза беларуският лидер.

Изданието припомня, че Беларус разполага руско тактическо ядрено оръжие от март 2023 г., а през септември 2024 г. двете страни проведоха съвместни военни учения, за да се подготвят за възможно използване на това въоръжение.

След тези учения Лукашенко предупреди САЩ и НАТО, че Беларус и Русия ще използват ядрено оръжие, ако бъдат нападнати.

„В такъв случай Русия ще използва целия си арсенал. А това означава Трета световна война. Но и Западът не иска това. Те не са готови за подобно нещо. Ние ясно дадохме да се разбере, че нашата червена линия са нашите национални граници. Ако те бъдат прекрачени, нашата реакция ще бъде незабавна. Подготвяме се за това. Аз съм честен и откровен по този въпрос“, каза той тогава.

Реакцията на Русия на възможните доставки на ракети „Томахоук“ за Украйна

Наскоро президентът на САЩ заяви, че може да предаде на Украйна американски ракети „Томахоук“, ако Русия продължи войната.

На това истерично реагира заместник-секретарят на руския Съвет за сигурност Дмитрий Медведев. По думите му, доставките на тези ракети могат да завършат зле за всички.

Сподели:

Коментари (0)

Тръмп отряза Лондон за самолетоносачите: Закъсняхте, оправяме се и без вас!

Тръмп отряза Лондон за самолетоносачите: Закъсняхте, оправяме се и без вас!

Повод за раздразнението на Белия дом станаха колебливата позиция на Киър Стармър, който първоначално отказа участие в конфликта в Близкия изток, което провокира и язвителни изявления на самия американски президент

САЩ и Иран с взаимни обвинения за смъртоносния удар по иранско училище

САЩ и Иран с взаимни обвинения за смъртоносния удар по иранско училище

Според иранските власти ударът е засегнал начално училище за момичета на 7 март, като е отнел живота на над 150 души, предимно ученици

Извинението на Техеран разкри пукнатини във властта: кой контролира ракетите на Иран?

Извинението на Техеран разкри пукнатини във властта: кой контролира ракетите на Иран?

Редица политически фигури подчертават, че разкриването на вътрешни разногласия в подобен момент не служи нито на страната, нито на гражданите ѝ и подкопава националната сигурност на Иран