5 Декември, 2025

„Лукойл“ плаши със спиране на производството, ако спре износът на петролни продукти

„Лукойл“ плаши със спиране на производството, ако спре износът на петролни продукти

"Ще доведе до бързо препълване на складовете на рафинерията"

„Лукойл Нефтохим Бургас“ АД заяви, че отмяната от 1 януари 2024 г. на квотите за износ на петролни продукти е равносилна на отмяна на дерогацията още от декември 2023 г., защото количествата които не може да се пласират на българския пазар, предаде БГНЕС.

Това се казва в позиция на компанията във връзка с обявената договореност между управляващите партии в Народното събрание относно дерогацията за внос на руски петрол. 
Решението беше взето на фона на разкрития за нарушаване на условията на дерогацията от страна на „Лукойл“ и милиардни печалби за Кремъл, осигурени от компанията, въпреки наложените от ЕС санкции срещу Русия.    

"Липсата на възможност за износ на тези продукти ще доведе до бързо препълване на складовете на рафинерията, а това – до принудително спиране на производството. Това може да постави бургаската рафинерия в условия на повишен технологичен и логистичен риск и да застраши доставките на горива за българския пазар. 
С оглед вероятните негативни последици от това намерение, призоваваме съответните институции към диалог за намиране на изпълнимо безрисково решение. Ръководството на „Лукойл Нефтохим Бургас“ заявява готовност да окаже активно съдействие по този въпрос." - се казва още в съобщението. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Желязков: Заделихме средства в бюджета за нова летателна техника за гасене на пожари

Желязков: Заделихме средства в бюджета за нова летателна техника за гасене на пожари

Сключени са договори за осигуряване на пожарни автомобили, безпилотни летателни средства, мобилни системи с голямо налягане и специализирано облекло

Борисов: Помолих Петкова да махне от бюджета това, с което не са съгласни бизнесът и синдикатите

Борисов: Помолих Петкова да махне от бюджета това, с което не са съгласни бизнесът и синдикатите

По неговите думи ако се работи сериозно по приемането на проектобюджета, той може да бъде факт още преди празниците, но исканият вот ще забави този процес

Кабинетът внася в понеделник коригирания проектобюджет в НС

Кабинетът внася в понеделник коригирания проектобюджет в НС

Финансовият министър посочи какви ще са параметрите на план-сметката за 2026 г., след като бе постигнато съгласие между управляващи, синдикати и бизнес